Herb Kłodzka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Herby Kłodzka
Herb Kłodzka
Herb na fasadzie ratusza
Herb na pieczęci Kłodzka, XIII w.
Herb na mapie z 1561 roku
Herb nad głównym wejściem do ratusza
Herb na budynku przy pl.Chrobrego 4
Wyobrażenie herbu na rogu ratusza

Herb Kłodzka przedstawia lwa czeskiego – białego na czerwonym polu, ze złotą koroną i podwójnym ogonem. Herb pochodzi od dynastii królów czeskich Przemyślidów. Kłodzko wchodziło w skład państwa czeskiego od X w. aż do jego upadku w XVII w.

Historia herbu[edytuj | edytuj kod]

Herb został nadany miastu przez króla Przemysła Ottokara II między 1253 a 1278. Nie znamy dokładniejszej daty, ponieważ do dnia dzisiejszego nie zachował się dokument lokacyjny lub jego odpis. Postać lwa z dwoma ogonami powstała jako replika herbu Królestwa Czeskiego, do którego wówczas należała ziemia kłodzka. Z kolei jej stolica - posiadała status miasta królewskiego. Podobny herb posiada również drugie miasto regionu - Bystrzyca Kłodzka. Najstarszy zachowany wizerunek lwa pochodzi z tłoku pieczęci miasta Kłodzka z 3 ćw. XIII w.[1]

Legendy herbowe[edytuj | edytuj kod]

Pierwsza z nich mówi, że mieszkańcy Kłodzka po nadaniu przez władcę Czech Przemysła Ottokara II praw miejskich, postanowili udać się na praski dwór, aby poprosić króla o nadanie herbu, który był najważniejszym wyznacznikiem miejskości w średniowieczu. Król po przyjęciu delegacji mieszkańców zgodził się na nadanie Kłodzku herbu, który przedstawiał lwa w koronie. W trakcie transportu kamiennej rzeźby z wizerunkiem lwa do Kłodzka miał miejsce wypadek,podczas którego rzeźba wypadła z wozu i pękła w miejscu, gdzie znajdował się ogon. W związku z tym posłańcy jeszcze raz udali się do Pragi, gdzie otrzymali nową rzeźbę z herbem, z tą różnicą, że rzeźbiarz dla bezpieczeństwa doprawił lwu dwa ogony. Tym razem w drodze powrotnej nic się nie stało i tarcza dojechała szczęśliwie do Kłodzka. Stąd też lew posiada dwa ogony.

Druga wersja legendy podaje, iż król Przemysł Ottokar II nadał miastu herb z lwem w podzięce za wierność, ale jego nadworny malarz na skutek pospiechu namalował lwa bez ogona. Kiedy malowidło odesłano z powrotem do króla, ten polecił dla powetowania strat domalować lwu dwa ogony.

Trzecia wersja legendy podaje jeszcze, że podczas powrotu z Pragi kłodzczanie zostali napadnięci przez zbójów. W wyniku bijatyki, kamienny lew, który znajdował się w skrzyni stracił ogon. Kłodzczanie jeszcze raz udali się na dwór Przemysła Ottokara II prosić o nowy herb. Władca w swojej wyrozumiałości przekazał im praski herb, który miał ozdobić Malostranska brame w Pradze. I tak miasto otrzymało herb z lwem w koronie z rozdwojonym ogonem.

Herb Kłodzka, który przedstawia lwa, został nadany miastu przez Ottokara II z Czech jako podarunek za jego często ukazywaną siłę i wytrwałość. Lew nadszedł jednak na miejsce bez ogona. Na prośbę miasta, o pozwolenie na naprawę, król rozkazał, że lew za zgubiony ogon, ma otrzymać dwa, co też się stało[2].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Kłodzko. Dzieje miasta, pod red. R. Gładkiewicza, Kłodzko 1998, s. 39.
  2. Przewodnik po świecie legend i bajek Hrabstwa Kłodzkiego, Kłodzko 1927.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Kłodzko. Dzieje miasta, pod red. R. Gładkiewicza, wyd. MZK, Kłodzko 1998.
  • Majewscy Romana i Leszek, Legendy i opowieści Ziemi Kłodzkiej, Kłodzko 1998.