Herb Kłodzka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Herb Kłodzka
Ilustracja
Typ herbu herb miejski
Pierwsza wzmianka XIII w.

Herb Kłodzka – jeden z symboli miasta Kłodzko w postaci herbu.

Wygląd i symbolika[edytuj | edytuj kod]

Herb przedstawia lwa czeskiego – białego na czerwonym polu, ze złotą koroną i podwójnym ogonem. Herb pochodzi od dynastii królów czeskich Przemyślidów. Kłodzko wchodziło w skład państwa czeskiego od X wieku aż do jego upadku w wieku XVII.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Herb został nadany miastu przez króla Przemysła Ottokara II między 1253 a 1278. Nie jest znana dokładniejsza data, ponieważ dokument lokacyjny lub jego odpis nie zachował się do dnia dzisiejszego. Postać lwa z dwoma ogonami powstała jako replika herbu Królestwa Czech, do którego wówczas należała ziemia kłodzka. Z kolei jej stolica – posiadała status miasta królewskiego. Podobny herb posiada również drugie miasto regionu – Bystrzyca Kłodzka. Najstarszy zachowany wizerunek lwa pochodzi z tłoku pieczęci miasta Kłodzka z trzeciej ćwierci XIII wieku[1].

Legendy[edytuj | edytuj kod]

O rozdwojonym ogonie lwa kłodzkiego zachowało się kilka legend[2].

Pierwsza z nich mówi, że mieszkańcy Kłodzka po nadaniu przez władcę Czech Przemysła Ottokara II praw miejskich, postanowili udać się na praski dwór monarszy, aby poprosić króla o nadanie herbu, który był najważniejszym wyznacznikiem miejskości w średniowieczu. Król po przyjęciu delegacji mieszkańców zgodził się na nadanie Kłodzku herbu, który przedstawiał lwa w koronie. W trakcie transportu kamiennej rzeźby z wizerunkiem lwa do Kłodzka miał miejsce wypadek, podczas którego rzeźba wypadła z wozu i pękła w miejscu, gdzie znajdował się ogon. W związku z tym posłańcy jeszcze raz udali się do Pragi, gdzie otrzymali nową rzeźbę z herbem, z tą różnicą, że rzeźbiarz dla bezpieczeństwa doprawił lwu dwa ogony. Tym razem w drodze powrotnej nic się nie stało i tarcza dojechała szczęśliwie do Kłodzka. Stąd też lew posiada dwa ogony.

Druga wersja legendy podaje, iż król Przemysł Ottokar II nadał miastu herb z lwem w podzięce za wierność, ale jego nadworny malarz na skutek pospiechu namalował lwa bez ogona. Kiedy malowidło odesłano z powrotem do króla, ten polecił dla powetowania strat domalować lwu dwa ogony.

Trzecia wersja legendy podaje jeszcze, że podczas powrotu z Pragi kłodzczanie zostali napadnięci przez zbójów. W wyniku bijatyki, kamienny lew, który znajdował się w skrzyni stracił ogon. Kłodzczanie jeszcze raz udali się na dwór Przemysła Ottokara II prosić o nowy herb. Władca w swojej wyrozumiałości przekazał im praski herb, który miał ozdobić Bramy Małostrańskiej(cz.) na Malej Stranie w Pradze. I tak miasto otrzymało herb z lwem w koronie z rozdwojonym ogonem.

Herb Kłodzka, który przedstawia lwa, został nadany miastu przez Ottokara II z Czech jako podarunek za jego często ukazywaną siłę i wytrwałość. Lew nadszedł jednak na miejsce bez ogona. Na prośbę miasta, o pozwolenie na naprawę, król rozkazał, że lew za zgubiony ogon, ma otrzymać dwa, co też się stało[3].

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Kłodzko. Dzieje miasta, pod red. Ryszarda Gładkiewicza, Kłodzko 1998, s. 39.
  2. Legendy herbowe (pol.). W: O Kłodzku. Historia i tradycje. Symbole miasta [on-line]. Urząd Miasta w Kłodzku. [dostęp 2020-08-15].
  3. Przewodnik po świecie legend i bajek Hrabstwa Kłodzkiego, Kłodzko 1927.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Kłodzko. Dzieje miasta, pod redakcją Ryszarda Gładkiewicza, Wydawnictwo MZK, Kłodzko 1998.
  • Romana i Leszek Majewscy: Legendy i opowieści Ziemi Kłodzkiej, Kłodzko 1998.