Herb Leszna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Herb Leszna

Herb Leszna – to jeden z symboli miejskich Leszna.

Symbolika[edytuj | edytuj kod]

Herb Leszna, herb stanowiący: „Tarcza herbu podzielona prostopadle na dwie części: w prawej (heraldycznie) połowie na złotym tle niecała głowa byka w kolorze czarnym, biało cieniowana, ze skręconym złotym kółkiem w nozdrzach, czarno cieniowanym, w lewej połowie na czer­wonym tle topór z ostrzem w kolorze białym ze złotą rękojeścią. W środku głównej tarczy mniejsza tarcza z uszczerbionym herbem Sulima (pozbawionym korony). Tarcza podzielona poziomo na dwie równe części: w górnej na złotym tle wynurzała się większa część czarnego orła, biało cieniowanego, z czerwonym dziobem i językiem, dolna część tarczy przedstawiała niebieskie pole.”

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwszy herb samorządu miejskiego otrzymało Leszno od Rafała Leszczyńskiego po uzyskaniu praw miejskich w 1547 roku. Tarcza herbu była dwudzielna: w prawej (heraldycznie) części niecały łeb byka z kółkiem w nozdrzach, w lewej topór zwrócony na lewo. Herbem powstałym z połączenia herbu Wieniawa Leszczyńskich i herbu Topór Tęczyńskich posługiwano się do 1738 roku. Aleksander Józef Sułkowski nowy właściciel Leszna do dotychczasowego godła dodał herb Sulima Sułkowskich (bez kamieni heraldycznych w kształcie krzyżyków równoramiennych), a główna tarcza stała się jednodzielna. Godło miasta do 1815 roku (z wyjątkiem okresu Księstwa Warszawskiego kiedy używano herbu państwowego: na dwudzielnej tarczy w prawym polu godło Wettynów, a w lewym — orzeł w koronie) przedstawiało: z prawej strony głównej tarczy niecały łeb byka z kółkiem w nozdrzach, z lewej topór zwrócony na lewo, pośrodku głównej tarczy mała tarcza podzielona w poprzek na dwie równe części — w górnym polu połowa orła, dolne pole puste.
Rządy Prusaków przyniosły herb o wyglądzie: główna tarcza jednodzielna, na czerwonym polu znajdowały się: z prawej strony czarna, niecała głowa byka z białym kółkiem w nozdrzach, z lewej strony topór biały, czarno cieniowany z żółtą (złotą) rękojeścią; pośrodku głównej tarczy była mała tarcza z uszczerbionym herbem Sulima: w górnej połowie na różowym tle pół orzeł czarny w mitrze z otwartym dziobem, biało cieniowanym, dolna połowa pusta, Ciemnoniebieska.
Po odzyskaniu niepodległości posługiwano się dwudzielnym herbem Sułkowskich do początku lat trzydziestych ubiegłego wieku, wtedy władze miejskie Leszna zaczęły używać pełnego herbu Sulima, z trzema kamieniami heraldycznymi w dolnej części małej tarczy. Rada Miejska 5 grudnia 1938 roku uchwaliła nowy projekt herbu Leszna uzgodniony z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Ministerstwem Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego którego zatwierdzenie uniemożliwił wybuch wojny. Po II wojnie światowej używano herbu z 1932 roku, aż od 28 stycznia 1992 kiedy uchwałą Rady Miejskiej w Lesznie w sprawie herbu miasta Leszna powrócono do wzoru z grudnia 1938 roku.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]