Przejdź do zawartości

Herb Limanowej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Herb Limanowej
Ilustracja
Typ herbu

miejski

Herb Limanowej – jeden z symboli miasta Limanowa w postaci herbu[1].

Wygląd i symbolika[edytuj | edytuj kod]

Herb przedstawia na czerwonej tarczy herbowej dąb o brązowym pniu i zielonych liściach, z jego prawej strony złoty róg myśliwski, z lewej topór o srebrnym ostrzu w słup. Róg myśliwski nawiązuje do herbu Trąby założycieli miasta, Jordanowskich. Herbem Topór z kolei pieczętował się ród Tęczyńskich, być może ten element herbu jest śladem jakichś koligacji rodzinnych Tęczyńskich z Jordanowskimi. Godło herbu znane jest od końca XVI wieku. Z końca XVIII wieku pochodzi rzeźbiony herb Limanowej, którego tarcza dzieli się na trzy pola: czerwone z toporem, żółte z rogiem i niebieskie z zielonym drzewem. Wersja ludowa pochodzenia herbu, mówiąca iż elementy herbu nawiązują do karczowania puszczy (dąb, topór) w której odbywały się polowania (róg myśliwski) nie wydaje się być prawdopodobna.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Najstarszy wizerunek herbu Limanowej spotykamy na pieczęci pochodzącej z końca XVI stulecia[2]. Potwierdzony przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych RP 24 maja 1938[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. UCHWAŁA NR IX.62.2015 RADY MIASTA LIMANOWA z dnia 28 kwietnia 2015 r. w sprawie uchwalenia Statutu Miasta Limanowa.. Biuletyn Informacji Publicznej. [dostęp 2020-10-13].
  2. Insygnia. miasto.limanowa.pl. [dostęp 2020-10-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-10-01)].
  3. Zarządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 24 maja 1938 r. w sprawie zatwierdzenia herbu miasta Limanowej.. isap.sejm.gov.pl. [dostęp 2020-10-13].