Herb Mołdawii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Herb Mołdawii

Herb Mołdawii przedstawia brązowego orła mającego na piersi tarczę herbową z mołdawskim turem. Orzeł według autora herbu ma wskazywać na romańskie pochodzenie Mołdawian[1]. W dziobie orzeł trzyma krzyż, w heraldycznie prawostronnej łapie dzierży gałązkę, a w lewostronnej berło. Jest to oficjalny herb Mołdawii, który znajduje się także na mołdawskiej fladze.

Herb Hospodarstwa Mołdawskiego przedstawiał bawolą głowę z gwiazdą między rogami, po bokach której umieszczone są słońce i półksiężyc. Po raz pierwszy herb ten został użyty na monetach i pieczęci hospodara Piotra I Muszata w 1387 r. Herb ten stał się symbolem Hospodarstwa Mołdawskiego i był w użyciu do 1858 r. Wszedł też do herbu Zjednoczonych Księstw Mołdawii i Wołoszczyzny (1859-1866), był też jednym ze składników wielopolowego herbu państwa rumuńskiego w latach 1866–1947. Obecnie funkcjonuje w herbach Republiki Mołdawii (od 1990 r.) i Rumunii (od 1992 r., jako symbol zachodnich ziem historycznej Mołdawii wchodzących od 1866 r. w skład Rumunii).

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Interview with plastic artist Gheorghe Vrabie. moldova.md. [zarchiwizowane z tego adresu (2008-04-28)]. at the official website of the Republic of Moldova.