Herb Namibii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Herb Namibii
Ilustracja
Informacje
Dewiza UNITY, LIBERTY, JUSTICE

Herb Namibii – symbol Namibii.

Opis[edytuj | edytuj kod]

W centrum herbu znajduje się tarcza heraldyczna z flagą Namibii, podtrzymywaną z obu stron przez antylopy oryks (Oryx gazella) - charakterystyczne zwierzęta pustyń Namibii, znane ze zwinności i elegancji[1]. Na tarczy, na rzędzie diamentów, nawiązujących do głównego bogactwa Namibii, siedzi występujący w północnej części kraju afrykański orzeł (Haliaeetus vocifer), ze skrzydłami rozpostartymi do lotu. Poza ta ma symbolizować przyszłość kraju.

Tarcza stoi na żółtym piasku pustyni Namib, tuż przed nią znajduje się welwiczja (Welwitschia mirabilis) - charakterystyczna roślina rosnąca w północnej Namibii i na pustyni Namib, będąca jednym z najstarszym spośród występujących obecnie gatunków, która charakteryzuje się m.in. tym, iż potrafi przetrwać bez wody wiele miesięcy, a jej nasiona zachowują zdolność do kiełkowania nawet po dwóch tysiącach lat.

U dołu znajduje się szarfa z anglojęzycznym napisem: UNITY, LIBERTY, JUSTICE (jedność, wolność, sprawiedliwość). Hasła te są podstawowymi zasadami zawartymi w konstytucji kraju.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

flaga Namibii

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Jerzy Wrona, Ssaki (2). Zwierzęta na flagach i herbach państw, „Aura” (nr 12), 2005, s. 32-33.