Herb Niemiec

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Herb Niemiec
Bundesadler
Bundesadler
Wersje
Bundesschild[1]
Bundesschild[1]
Informacje
W oryginale Bundeswappen Deutschlands
Wprowadzono 20 stycznia 1950
Opis czarny orzeł na złotej tarczy
Odznaczenie Order Czarnego Orła

Herb Niemiec – jest obowiązującym symbolem Niemiec, obok flagi i hymnu[2]. Kolorystyka herbu niemieckiego odpowiada fladze Republiki Federalnej Niemiec.

Wygląd[edytuj]

Herb przedstawia czarnego orła z czerwonym dziobem i szponami tegoż koloru, na złotej tarczy. Skrzydła orła uniesione są do wysokości głowy, jednocześnie mając skierowane w dół lotki.

Historia[edytuj]

Orzeł jako godło historią sięga starożytności, kiedy był symbolem cesarzy rzymskich. Również pierwszy frankijski średniowieczny cesarz rzymski, Karol Wielki, gromadzący w swym rozległym imperium narody germańskie, na szczycie pałacu w Akwizgranie – według relacji Richera z Reims i Thietmara - umieścił rzeźbę orła[3]. Ten metalowy, prawdopodobnie pozłacany orzeł, miał przetrwać do czasów cesarza Henryka IV.

Herb Świętego Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego

Po rozpadzie cesarstwa frankijskiego czarny, dwugłowy orzeł na złotej tarczy herbowej pozostał znakiem niemieckich cesarzy Świętego Cesarstwa Rzymskiego. W pierwszym okresie był to złoty orzeł na czarnej tarczy, cesarz Fryderyk II odwrócił barwy herbowe, od tego momentu orzeł był czarny, a pole było koloru złotego. Jeden z jego następców, Zygmunt Luksemburski, zastąpił orła jego dwugłowym odpowiednikiem, co dodatkowo miało podkreślać wyjątkowość władzy cesarskiej.

Herb Cesarstwa Austriackiego

Herb ten obowiązywał do r. 1806. Po rozwiązaniu Świętego Cesarstwa Rzymskiego symbol dwugłowego, czarnego orła na złotym tle przejęli Habsburgowie, jako herb Austrii, z tą różnicą, że dziób i szpony orła były złote. Zmodyfikowany herb Cesarstwa Austrii miał podkreślać prawa Wiednia do schedy po I Rzeszy.

 Zobacz też: Godło Austrii.
Herb Związku Niemieckiego

Na Kongresie Wiedeńskim w 1815 r. w miejsce I Rzeszy utworzono Związek Niemiecki, na którego czele stała Austria. W marcu 1848 r., podczas Wiosny Ludów zmodyfikowany orzeł cesarski stał się symbolem niemieckiego dążenia do zjednoczenia, będąc herbem Związku.

Herb Cesarstwa Niemieckiego

Gdy nastąpiło zjednoczenie Niemiec w 1871 i gdy powstała II Rzesza Niemiecka, za godło przyjęto czarnego, jednogłowego orła w polu białym, Prus i dynastii Hohenzollernów.

Orzeł ten został obrany za herb w 1701 przez elektora brandenburskiego, Fryderyka III podczas koronacji w Królewcu na Króla w Prusiech. Według przypuszczeń może on pochodzić od śląskiego godła obecnego w należącym do Hohenzollernów śląskim księstwie krośnieńskim. Bardziej prawdopodobne wydaje się jednak nawiązanie do herbu Księstwa Pruskiego, nadanego przez jego suwerena, króla polskiego, podczas hołdu pruskiego 1525 roku. W czasie koronacji Fryderyk ustanowił także Order Czarnego Orła.

Herb Republiki Weimarskiej

Po upadku II Rzeszy w Niemczech powstała republika. Od 1919 czarny, jednogłowy orzeł był herbem Republiki Weimarskiej, orzeł ten miał opuszczone lotki, co wyrażało nieimperialistyczne zamierzenia nowego państwa.

Godło Trzeciej Rzeszy

Po dojściu w 1933 r. do władzy nazistów herb Republiki Weimarskiej zastąpiony został od 1935 r. przez symbol NSDAP - czarnego orła z szeroko rozpostartymi skrzydłami, trzymającego w szponach wieniec z liści laurowych, w którego środku znajduje się swastyka. Symbol ten obowiązywał do upadku III Rzeszy w 1945 r.

 Zobacz też: Godło III Rzeszy.

Współczesność[edytuj]

Godło Niemieckiej Republiki Demokratycznej

Po drugiej wojnie światowej powstały dwa państwa niemieckie: zachodnia Republika Federalna i wschodnia Niemiecka Republika Demokratyczna. Władze w Berlinie zerwały z tradycją godła niemieckiego i wprowadziły symbolikę socjalistyczną. Młot symbolizował robotników, cyrkiel - naukowców i inteligencję, a kłosy - chłopów.

 Zobacz też: Godło NRD.

Tradycyjnego orła jako znak niemieckiej tradycji i historii w 1950 roku przywróciła RFN. Nawiązano do herbu Republiki Weimarskiej wprowadzając jedynie drobne zmiany. Zmodyfikowane wersje obecnego herbu widnieją także na flagach rządowych, sztandarze prezydenckim oraz w emblematach instytucji federalnych. Istnieje również jeszcze jedna wersja Orła Federalnego obecna w głównej sali posiedzeń Bundestagu w budynku Reichstagu, a także na monetach o nominałach 1 i 2 Euro; potocznie nazywana Fette Henne, po polsku - tłusta kura.

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

  1. używany na fladze państwowej, banderze oraz sztandarach (m.in. Bundesdienstflagge)
  2. Zob. Bundeszentrale für politische Bildung (niem): Artikel Staatssymbole im Handwörterbuch des politischen Systems der Bundesrepublik Deutschland, na portalu bpb.de dostęp z 11 grudnia 2014.
  3. Arno Gaier: Adler, Heer- und Königsfahnen – Herrschaftszeichen im hoch- und spätmittelalterlichen Imperium. GRIN Verlag, München 2013, ISBN 978-3-656-37875-4, S. 6