Herb Nysy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Herb Nysy
Herb Nysy w herbiarzu Johanna Siebmachera (pierwszy z lewej w czwartym rzędzie)

Herb Nysy przedstawia w czerwonym polu tarczy sześć białych (srebrnych) kwiatów lilii, górny rząd o trzech, środkowy o dwóch kwiatach, pod nimi kwiat pojedynczy. Znajdował się też jako jeden z elementów w herbie księstwa nyskiego, jednak ów symbol miasta w różnych okresach przybierał różną formę.

Pierwotny herb pojawił się na pieczęci z 1260 i przedstawiał wieżę z bramą, w środku której znajduje się pastorał - symbol władzy biskupów wrocławskich; symbolu tego nie ma na pieczęci z 1290. W 1306 na pieczęci pojawił się Jan Chrzciciel, patron wrocławskiego kościoła katedralnego i całego biskupstwa wrocławskiego. Święty, trzymający w lewej ręce Baranka Bożego, stoi przed strzelistym, gotyckim budynkiem (być może jest to nyska bazylika); u jego nóg klęczy postać biskupa w mitrze i z pastorałem.

Na pieczęci z 1397 u stóp Jana Chrzciciela pojawiły się dwie lilie (w heraldyce symbol niewinności), na razie jako dodatek. Z początkiem XV wieku lilie umieszczono, początkowo, na jednej tarczy, a potem na dwóch, zgrupowane po trzy (były one wyrazem świeckiej władzy biskupów w Księstwie nyskim).

Nie wiadomo kiedy i na jak długo tarcza z liliami stała się samodzielnym herbem miasta, ale występuje ona w herbarzu Johanna Siebmachera z 1605. Nie wiadomo też, kiedy liczba lilii wzrosła do sześciu - herb w takiej formie znajduje się m.in. na Moście Karola w Pradze oraz w nyskiej katedrze (nie jest jednak pewne czy to wyobrażenie pochodzi z XVI wieku czy z okresu regotyzacji kościoła pod koniec XIX wieku). Herb z sześcioma liliami jest też na nyskiej Fontannie Trytona z 1701.

W II połowie XIX wieku w okresie przynależności do państwa pruskiego pojawiały się oba historyczne herby - sama tarcza herbowa z liliami (np. na pocztówce z 1898) oraz wizerunek św. Jana z dwiema tarczami herbowymi. Ten drugi herb pojawia się na rysunku Otto Huppa z 1898 - w tarczach znajdują się po trzy lilie, natomiast na herbie z 1909, umieszczonym na Szpitalu Miejskim, po sześć.

Obecny symbol miasta obowiązuje oficjalnie od 1990, kiedy 23 sierpnia Rada Miejska przyjęła lilie jako główny herb miasta.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Damian Tomczyk, Stefan Ziarko: Herby oraz inne symbole samorządowe miast i gmin województwa opolskiego. Opole: 2000. ISBN 83-909679-3-6.