Herb Olsztyna (województwo śląskie)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Herb Olsztyna
Herb gminy używany do 2009

Herb Olsztyna − symbol miejski Olsztyna, miasta w województwie śląskim

Opis[1][edytuj | edytuj kod]

Herb przedstawia w polu barwy czerwonej złotą (żółtą) koronę, pod nią umieszczony stylizowany wizerunek tronu królewskiego w kształcie litery H, na nim znajduje się litera S, będąca inicjałem króla Zygmunta I Starego (Sigismundus) a u dołu litera W o niejasnym znaczeniu. Po bokach znajdują się dwie sześcioramienne gwiazdy.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Zamek w Olsztynie powstał na przełomie XIII i XIV wieku, występował wówczas pod nazwami Holstein, Holsztyn, Olsten i Olstin, stąd początkowo literę H błędnie interpretowano jako inicjał miasta. U stóp zamku powstała osada, która z czasem uzyskała prawa miejskie. Olsztyn używał pieczęci, która stała się podstawą późniejszego herbu. W 1870 roku miasto zostało pozbawione praw miejskich i nie odzyskało ich do dziś. Herb popadł w zapomnienie i dopiero dr Marceli Antoniewicz z obecnej Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie opublikowaną w 1984 roku książką Herby miast województwa częstochowskiego przypomniał o jego istnieniu. Od tego czasu gmina Olsztyn nieoficjalnie posługuje się herbem. Nieoficjalny herb, opracowany tak, aby spełniał wymogi sztuki heraldycznej, został przyjęty przez gminę uchwałą nr XXXV/273/09 z dnia 29 grudnia 2009[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Tomasz Haładyj: Nowe odczytanie herbu: Olsztyn prawie jak Wawel (pol.). Gazeta.pl, 2010-01-28 21:01. s. 1. [dostęp 2010-01-29].
  2. Przedmiotowa uchwała