Herb Pakistanu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Herb Pakistanu
Ilustracja
Informacje
Wprowadzono

1955

Dewiza

"Wiara, Jedność, Dyscyplina"

Herb Pakistanu został przyjęty na wniosek rządu w 1955 r. Herb przedstawia tarczę, podzieloną na 4 części, w których figurują 4 stylizowane rośliny, będące podstawą gospodarki rolnej kraju: bawełna, juta, herbata i pszenica. Umieszczenie symboli rolnictwa jako głównych elementów herbu ma podkreślać znaczenie tej dziedziny gospodarki Pakistanu. Nad tarczą znajduje się półksiężyc (hilal) i gwiazda – symbole islamu, głównej religii Pakistanu. Od dołu i boków herb otoczony jest przez wieńce z kwiatów – narcyzów. Nawiązuje to do historii Pakistanu, który znajdował się pod władzą dynastii Mogołów, kiedy to motyw narcyzów był często spotykanym elementem dekoracyjnym.

U dołu herbu znajduje się wstęga z napisem w języku urdu stanowiącym dewizę kraju: ایمان ، اتحاد ، نظم (Iman, Ittehad, Nazm) - Wiara, Jedność, Dyscyplina. Są to słowa założyciela Pakistanu - Muhammada Alego Jinnaha na temat tego, jakie wartości mają być podstawą budowy państwa.

Herb Pakistanu jest zielony na białym tle. Kolor zielony jest barwą islamu i w ten sposób po raz drugi w godle podkreślona jest rola tej religii.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Regionalne emblematy[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]