Herb Rypina

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Herb Rypina

Herb miasta Rypina - przedstawia wizerunek w polu złotym tarczy herbowej złączone plecami do siebie sylwetki pół czarnego lwa i pół czerwonego orła, po ich bokach blankowe wieże z czerwonej cegły z cienkimi otworami strzelniczymi.

Prawdopodobnie wizerunek pół lwa i pół orła na herbie miasta Rypina, został zaczerpnięty przez księcia dobrzyńskiego Władysława, który lokował Rypin 24 czerwca 1345 roku, z pieczęci majestatycznych Władysława Łokietka i Kazimierza Wielkiego, i to dość wiernie. Skrzydło orła ma np.: długie pióra jak orzeł z pieczęci majestatycznej Kazimierza.

Książę dobrzyński Władysław znał i spotykał się osobiście z Łokietkiem i Kazimierzem Wielkim. Wizerunek pół lwa i pół orła pod wspólną koroną, podnosiło rangę herbu i prestiż jego właściciela miała podnosić korona na głowie orła i lwa - znak pierwszeństwa tych zwierząt w świecie fauny heraldycznej. Miał tego pełną świadomość książę dobrzyński Władysław lokując Rypin w nowym miejscu i udzielając swojego godła herbowego.

Pierwszą pieczęć miasta spotyka się w dokumencie z roku 1348, przedstawia ona pół lwa i pół orła pod wspólną koroną z dwoma wieżami po bokach. Kolejna pieczęć miejska spotykana jest na dokumencie z 24 grudnia 1400 roku wystawionym dla Mikołaja Molnera. Pieczęć wyciśnięto w jasnym wosku i przedstawia pół lwa i pół orła w polu, po ich bokach wieże i częściowo zatartą legendą: CIVITATIS RIPPINEEI.

Spotykane baszty, czy też wieże w herbie Rypina, mogą odnosić się do motywu architektury Rypina. Miasto otaczały mury warowne z cegły na fundamencie kamiennym, w południowo-wschodniej części wzmacniały je dwie prostokątne baszty. Główny ciąg komunikacyjny biegnący z południa na północ zamykały okazałe dwie bramy sierpecka i toruńska. Część muru wraz z basztą została rozebrana dopiero w 1868 roku. Sama brama sierpecka zachowała się w dość dobrym stanie do 1939 roku, w którym została rozebrana przez Niemców

Bądź wizerunek baszt w herbie mógł być spowodowany częstym w tamtym okresie umiejscawianiem baszt w herbach występujących w sfragistyce miast wielkopolskich i małopolskich.


Literatura[edytuj | edytuj kod]

  • Mirosław Krajewski: Rypin. Szkice z Dziejów Miasta - Kilka uwag o dawnych pieczęciach i herbie Rypina. Rypin: Włocławskie Towarzystwo Naukowe, 1994.