Herb Rypina

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Herb Rypina
Ilustracja
Typ herbu

miejski

Pierwsza wzmianka

1348

Herb Rypina – jeden z symboli miasta Rypin w postaci herbu[1].

Wygląd i symbolika[edytuj | edytuj kod]

Herb przedstawia w polu złotym tarczy herbowej złączone plecami sylwetki pół czarnego lwa i pół czerwonego orła. Półlew skierowany jest w heraldycznie prawą stronę, półorzeł – w lewą. Z prawej i lewej strony hybrydy znajdują się blankowane wieże z czerwonej cegły, z jednym oknem łukowym każda.

Baszty (lub wieże) w herbie Rypina, mogą odnosić się do motywu architektury Rypina. Miasto otaczały mury warowne z cegły na fundamencie kamiennym, w południowo-wschodniej części wzmacniały je dwie prostokątne baszty. Główny ciąg komunikacyjny biegnący z południa na północ zamykały okazałe dwie bramy: sierpecka i toruńska. Część muru wraz z basztą została rozebrana dopiero w 1868 roku. Sama brama sierpecka zachowała się w dość dobrym stanie do 1939 roku, w którym została rozebrana przez Niemców.

Ukazanie wizerunku wież mogło być spowodowane częstym w tamtym okresie umiejscawianiem baszt w herbach występujących w sfragistyce miast wielkopolskich i małopolskich.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Prawdopodobnie wizerunek półlwa i półorła na herbie miasta został zaczerpnięty przez księcia dobrzyńskiego Władysława, który lokował Rypin 24 czerwca 1345 roku, z pieczęci majestatycznych Władysława Łokietka i Kazimierza Wielkiego, i to dość wiernie. Na przykład skrzydło orła ma długie pióra jak orzeł z pieczęci majestatycznej Kazimierza.

Pierwsza pieczęć miasta widnieje na dokumencie z roku 1348. Przedstawia ona półlwa i półorła pod wspólną koroną z dwoma wieżami po bokach. Kolejną pieczęć z dokumentu wystawionego 24 grudnia 1400 roku dla Mikołaja Molnera, wyciśnięto w jasnym wosku i przedstawia półlwa i półorła w polu, po ich bokach wieże i częściowo zatartą legendą: CIVITATIS RIPPINEEI.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Literatura[edytuj | edytuj kod]

  • Mirosław Krajewski: Rypin. Szkice z Dziejów Miasta – Kilka uwag o dawnych pieczęciach i herbie Rypina. Włocławskie Towarzystwo Naukowe, 1994.