Herb Saratowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Herb Saratowa.

Herb Saratowa (ros: Герб Саратова) – jest oficjalnym symbolem rosyjskiego miasta Saratów, przyjętym w obecnej formie 18 listopada 1997 roku przez radę miasta.

Opis i symbolika[edytuj | edytuj kod]

Na francuskiej tarczy herbowej barwy błękitnej, wpisane trzy srebrne ryby zwrócone głowami do środka tarczy. Jedna znajduje się w dolnej, środkowej części, dwie pozostałe odchodzącą od górnych narożników tarczy. Wszystkie trzy ryby umiejscowione są w taki sposób, że niemal stykają się pyskami. Dolny zwrócony jest grzbietem w prawą stronę heraldyczną (lewą z perspektywy obserwatora).

Ryby znajdujące się na herbie to jesiotry, które obficie zamieszkują wody rzeki Wołgi, która przepływa przez Saratów[1]. Błękit tarczy symbolizować ma także zasoby wodne oraz piękno Wołgi oraz jej dopływów[2]. Ryby tworzą razem literę alfabetu greckiego - ipsylon[3]. W tym przypadku litera ta ma symbolizować rozdroża dróg, przy których znajduje się miasto, oraz możliwość wyboru dobrej drogi życiowej[4]. Ryby mają być także nawiązaniem do trzech monasterów prawosławnych, które w czasach powstania herbu (XVIII wiek) istniały w Saratowie i które przyczyniły się do jego rozwoju[5]. W tym kontekście, ryba jako starożytny symbol chrześcijański, ma podkreślać przywiązanie miasta do dawnej tradycji[5]. Rybołówstwo było też od wieków głównym zajęciem mieszkańców Saratowa, na którym oparta była gospodarka miejska - stąd obecność ryb jako ważnego symbolu w herbie[6].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Jesiotry w herbie Saratowa pojawiły się za czasów panowania Piotra I Wielkiego[6], a w 1780 r. trafiły na flagę guberni saratowskiej oraz na jej herb. Za panowania Katarzyny II, w czasie akcji nadawania miastom rosyjskim herbów, zatwierdzony został także herb Saratowa. Stało się to 23 sierpnia 1781 roku[7]. Herb ten w zasadzie niczym się nie różnił od obecnego, jedynie jesiotry przedstawione były w ciemniejszych barwach oraz w delikatnie innej stylizacji[7]. Herb ten miał przetrwać aż do przewrotu bolszewickiego w 1917 r., gdy został zarzucony na rzecz symboliki związanej z nowym systemem. W czasach sowieckich pojawiały się pomysły by stworzyć nowy emblemat miasta, mający oddawać jego komunistycznego ducha, ale do realizacji tych projektów nie doszło[2]. Wraz z rozpadem Związku Radzieckiego i przemianach jakie dokonywały się w Rosji powrócono do pomysły stworzenia herbu. 18 listopada 1997 r. Saratowska Rada Miejska zadecydowała o ustanowieniu nowego herbu dla miasta (ustawa nr. 13-108)[6]. Według tej ustawy herb Saratowa musi znajdować się w pomieszczeniach rady miejskiej oraz administracji saratowskiej[8]. Powinien on być także umieszczonym na szablonach oficjalnych dokumentów wytwarzanych przez miejskie urzędy, w oficjalnych biuletynach oraz czasopismach saratowskich oraz na samochodach należących do miasta[8]. Miasto Saratów pozostaje właścicielem praw do wyobrażenia herbu i bez zgody zabrania jego wykorzystywania w celach komercyjnych[8]. Według zamysłu jego twórców ma on symbolizować bogatą historię miasta, jego dawne tradycje i świetność, które przetrwały do obecnych czasów i są pielęgnowane przez kolejne pokolenia[5]. Herb ten otrzymał numer 212 w Państwowym heraldycznym rejestrze Federacji Rosyjskiej[3].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Heraldry.hobby.ru: Гербы городов Саратовской области. [dostęp 2012-07-07]. (ros.).
  2. a b Sarrest.ru: Герб Саратова. [dostęp 2012-07-07]. (ros.).
  3. a b Geraldika.ru: Герб города Саратов (1997 г.). [dostęp 2012-07-07]. (ros.).
  4. Protown.ru: Герб и флаг города Саратов. [dostęp 2012-07-07]. (ros.).
  5. a b c Saratov.bz: Герб Саратова. [dostęp 2012-07-07]. (ros.).
  6. a b c Statesymbol.ru: Саратовская область. Саратов. [dostęp 2012-07-07]. (ros.).
  7. a b Geraldika.ru: Герб города Саратов (1781 г.). [dostęp 2012-07-07]. (ros.).
  8. a b c Geraldika.ru: Решение Саратовской городской Думы о Положении о порядке использования официальных символов города Саратова. [dostęp 2012-07-07]. (ros.).