Herb Serbii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Wielki herb Serbii
Mały herb, używany na fladze Serbii

Herb Serbii ustanowiony 17 sierpnia 2004, został zaprojektowany na podstawie herbu Serbii z czasów dynastii Obrenowiciów, w obecnej wersji graficznej został przyjęty w listopadzie 2010 r.

Godło przedstawia białego orła o dwóch głowach zwróconych w lewo i w prawo, z otwartymi żółtymi (złotymi) dziobami i żółtymi (złotymi) szponami. Umieszczony na czerwonym tle tarczy herbowej tworzy herb Serbii. Po dwóch stronach ogona znajdują się dwie żółte (lub złote) lilie heraldyczne. W środku znajduje się czerwona hiszpańska tarcza herbowa, na której znajduje się na czerwonym tle tzw. krzyż serbski - grecki krzyż równoramienny z czterema stylizowanymi literami C - skrótem od Само слога Србина спасава (srb. Tylko jedność uratuje Serbów).

Herb w przypominającej dzisiejszą formie był już używany w Serbii w średniowieczu. Początkowo zamiast czterech liter C były cztery greckie litery B - skrót od Basileus Basileon Basileuon Basileusin (gr. Król królów, królujący nad królami) nawiązujące do bizantyjskiego Krzyża Paleologów.

Kolory używane w małej wersji herbu Serbii:

Kolor Kod Pantone Kod CMYK
Czerwony 193C 0-90-70-10
Niebieski 287C 100-55-0-0
Żółty 116C 0-10-95-0
Biały 0-0-0-0

Historyczne godła[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]