Herb Węgorzewa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Herb Węgorzewa
Odrys większej pieczęci Węgorzewa według Ludwiga Reinholda von Wernera
Odrys mniejszej pieczęci Węgorzewa według Ludwiga Reinholda von Wernera

Herb Węgorzewa przedstawia w niebieskiej tarczy herbowej białą blankowaną wieżę nakrytą spiczastym czerwonym daszkiem zwieńczonym gałką i białą chorągiewką, ukazaną z ukosa. Na przedniej ścianie wieży tarcza sercowa dwudzielna w pas: w polu górnym czerwony orzeł brandenburski ze złotą przepaską na piersiach, w polu dolnym czarno-biała szachownica Hohenzollernów. Jest to jedyne w polskiej heraldyce miejskiej przedstawienie przestrzenne obiektu architektonicznego, również w heraldyce europejskiej przedstawienia przestrzenne występują bardzo rzadko.

Nadanie herbu i pieczęci[edytuj | edytuj kod]

Herb został nadany miastu przez księcia Prus Albrechta Fryderyka podczas lokacji miasta w 1571. Miasto nosiło nazwę Angerburg, od pobliskiego zamku. Przywilej przyznał miastu prawo posiadania i używania pieczęci oraz określił wygląd i barwy herbu miejskiego.

Pieczęcie herbowe[edytuj | edytuj kod]

Pieczęć większa przedstawia w ozdobnym kartuszu godło wymienione w przywileju z 1571 roku. W otoku widnieje inskrypcja: SIGILLVM • CIVITATIS • ANGERBVRGENSIS • 7•2 •. Mniejsza pieczęć różni się od większej jedynie tym, iż data z napisu otokowego (legendy) przeniesiona została do pola pieczęci i znalazła się po obu stronach kartusza. Pieczęci mniejszej towarzyszy inskrypcja: SIGILLUM CIVITATIS ANGERBURGENSIS[1].

Pochodzenie wizerunku[edytuj | edytuj kod]

Archeolog i historyk Jerzy Marek Łapo stawia hipotezę[2], że wizerunek w miejskim herbie przedstawia Kalską Kolumnę wzniesioną pod koniec XVI wieku „przy drodze biegnącej w stronę Kalu. Według ludowych podań, jest to wieża pokutna, wzniesiona w miejscu gdzie Bóg uderzeniem pioruna zabił oddające się zakazanej miłości dwie pary kochanków, którym rodzice zakazali ożenku. Potwierdzałby to napis na tablicach umieszczonych na kolumnie, głoszący:

W świąteczny dzień dwie pary gorącą miłością złączone tu zostały ogniem Wulkana naznaczone. Ciała spalone oraz odarte ze wstydu chlubnego sąsiedzi odkryli na trzeci dzień dopiero. I któż by nie uwierzył, że cichy ogień strawił kości tych, co praw boskich nie słuchają w skrytości. Stąd nauka wypływa dla ciebie, przechodniu, pobożna, że to kara, bo bez Boga kochać nie można

W.Barfus, Tablice pamiątkowe na Kolumnie Kalskiej

Inny przekaz mówi, iż kolumnę wzniesiono w podziękowaniu Bogu za powstrzymanie "mazurskiego potopu" – podniesienia się poziomu wód w pobliskich jeziorach.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Ludwig Reinhold von Werner, Paleographiae patriae de oppido Angerburg eiusque sigillo; d.i. Historische Nachricht von der Stadt Angerburg und derselben Wappen, Specimen 2, Königsberg 1751, s. 28
  2. Lisiecki, A. Zagadkowa mazurska kolumna z XVI w. odnowiona PAP, Nauka w Polsce, dostępne online