Herb Wisły

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Herb Wisły

Pierwszy symbol, który można uznać za herb Wisły, pojawił się na początku XVIII w. – znany jest z dokumentu z 1732 r., na którym znalazła się pieczęć gminna. Widać na niej prosty, drewniany domek, zbudowany z bali i nakryty spadzistym dachem. Dookoła znajdowała się legenda: WEICHSEL ANNO 1702. Na innym odcisku z taką samą legendą herb wygląda inaczej – z domku zostały jedynie zarysy trzech desek tworzących dach oraz fragmenty podstawy i część tylnej ściany. Najprawdopodobniej jest to ta sama pieczęć, która nie odbiła się zbyt dobrze, albo została celowo zmieniona. Zmiana taka miała nastąpić w połowie XVIII w., kiedy w okresie kontrreformacji w celu ukarania ewangelików mieszkających w Wiśle przerobiono dawny symbol, aby układał się w literę L, oznaczającą luteran.

Po patencie tolerancyjnym z 1781 r. pieczęci najwyraźniej używano nadal, zapominając o "karzącym" charakterze godła lub interpretując ją jako odwróconą literę V (Vistula). Pod koniec XIX w. herb zniknął z pieczęci gminnych, pojawiły się za to polskie napisy GMINA WISŁA; podobnie (tylko pieczęć napisowa) było w okresie II Rzeczypospolitej. Powrót historycznego herbu postulował specjalista od herbów i pieczęci M. Gumowski – według niego historycznym symbolem gminy była odwrócona litera V (Vistula), którą można było także uznać za L. Pod literą znajdował się jakby grunt z kępkami trawy.

Podczas okupacji hitlerowskiej zamiast starego herbu pojawił się ornament roślinny, a legenda ponownie brzmiała w języku niemieckim: Gemeindeamt Weichsel. Później zamiast ornamentu pojawiła się hitlerowska gapa.

W 1962 r. Wisła otrzymała prawa miejskie – herbem miejskim zostało godło zaproponowane przez M. Gumowskiego. Oficjalna interpretacja mówiła o odwróconej czerwonej literze L w białym polu, poniżej której znajdowała się zielona murawa z pięcioma kępkami trawy.

W 1990 r. dokonano zmiany herbu. Widoczna na herbie żółta litera "V" pochodzi od łacińskiej nazwy Vistula, a trzy wężyki nad nią po prawej stronie symbolizują rzeki: Białą i Czarną Wisełkę oraz potok Malinka[potrzebny przypis]. Poniżej zachowano zieloną murawę z pięcioma kępkami trawy. Błędem heraldycznym jest umieszczenie nad tarczą herbową napisu "Wisła".

Autorem nowego herbu został artysta plastyk Jan Herma.