Herb Zielonej Góry

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Herb Zielonej Góry

Herb Zielonej Góry – to jeden z symboli miejskich Zielonej Góry.

Symbolika[edytuj]

Opis aktualnego herbu miasta w załączniku nr 2 do Uchwały nr XXIX/267/04 Rady Miasta Zielona Góra z dnia 31 sierpnia 2004 roku Statut Miasta Zielona Góra:

Quote-alpha.png
Na tarczy typu hiszpańskiego w zielonym polu herbowym fragment białego muru obronnego z blankami, po jego środku brama wjazdowa z podniesioną czarną broną (kratą). Ponad murem trzy wieże. Dwie skrajne białej barwy z pięcioma czarnymi otworami okiennymi w układzie 3-2, między nimi szary dach trapezowy, wieże zwieńczone blankami i przykryte szpiczastymi szarymi dachami. Środkowa, mniejsza wieża białej barwy zwieńczona blankami. Ponad nią trójkątna tarcza herbowa, w której żółtym polu widnieje czarny orzeł ze srebrną przepaską w kształcie półksiężyca. Tarcza nakryta szarym hełmem kubłowym z orlim skrzydłem i białymi labrami.

Czarny orzeł na żółtym tle oznacza historyczną przynależność Zielonej Góry do Śląska.

Historia[edytuj]

przedwojenny herb Zielonej Góry

Przed II wojną światową Zielona Góra, należąca wówczas do Niemiec, nosiła nazwę Grünberg. Herb miasta był bardzo podobny do dzisiejszego, ale różnił się następującymi szczegółami:

  • nie było środkowej wieży;
  • wszystkie dachy wież skrajnych były nie szare, tylko czerwone;
  • okien w wieżach było nie pięć w układzie 3-2, tylko trzy w układzie 2-1;
  • pośrodku, nad murem, zamiast szarego hełmu ze skrzydłem i labrami zwróconego bokiem i tarczy znajdował się srebrny hełm rycerski zwrócony frontem;
  • nad hełmem znajdował się poziomy półksiężyc zwrócony wklęsłą stroną w dół;
  • otwarta brona (krata) w bramie była nie czarna, tylko żółta, a pod broną przegradzająca przejście żółta żerdź oparta o framugę wrót z prawej strony.

Zobacz też[edytuj]

Herb Grünberg
(płaskorzeźba
na ścianie budynku szkoły przy ul. Staszica)

Linki zewnętrzne[edytuj]