Herb gminy Markowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Herb gminy Markowa
Znak gminy Markowa do 2015 roku

Herb gminy Markowa przedstawia w polu błękitnym pieniek o trzech korzeniach złoty, nad którym topór o ostrzu srebrnym i stylisku złotym, w skos.

Symbolika[edytuj | edytuj kod]

Topór w herbie gminy Markowa upamiętnia Ottona z Pilczy herbu Topór, który był najdawniejszym właścicielem wszystkich trzech wsi gminy Markowa, Husowa, Markowej i Tarnawki. Pieniek o trzech korzeniach symbolizuje fakt, że wszystkie trzy wsie gminy zostały założone na surowym korzeniu.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Odciski pieczęci sądowej Markowej z XVIII wieku

Do listopada 2015 roku gmina Markowa posługiwała się znakiem wywiedzionym bezpośrednio z zachowanych odcisków pieczętnych wsi Markowa z XVIII wieku.

Odciski tej pieczęci zachowały się w księdze sądowej wsi Markowa (lata 1591-1777). Pieczątka była okrągła, pozbawiona legendy otokowej. W polu pieczęci w owalnej tarczy widniał inicjał "M". Tarcza ukoronowana, u dołu i po bokach okolona skrzyżowanymi u dołu gałęziami.

Odciski pieczęci Hussowa z XIX wieku

Znane są także odciski pieczęci samorządu w Husowie. Wszystkie pochodzą z XIX wieku. Wspólnym elementem trzech znanych odcisków jest godło – gęś, skrzyżowane gałązki półkoliście okalające godło od dołu, oraz legenda otokowa umieszczona półkoliście u góry. Gęś jest godłem mówiącym, nawiązującym do ruskiego słowa hus’, oznaczającego gęś. Pieczęć pierwsza z roku 1883, o średnicy 27 mm. W górnej połowie otoku napis WIESZ HUSSÓW, w dolnej dwie skrzyżowane gałązki. Godło obwiedzione linią ciągłą. Druga pieczęć z roku 1885, ma średnicę 28 mm. W górnej części otoku napis GMINNY HUSSOW, w dolnej skrzyżowane gałązki. Godło bez linii oddzielającej. Ostatnia pieczęć pochodzi z 1892 roku i jest identyczna jak poprzednia.

Nie są znane ewentualne pieczęcie Tarnawki.

Ponieważ zachowane pieczęcie odnoszą się tylko do dwóch z trzech wsi gminy Markowa oraz są relatywnie młode, przy tworzeniu nowego herbu gminy postanowiono sięgnąć do godeł nawiązujących do początków wszystkich trzech wsi. Nowy herb gminy, po pozytywnym zaopiniowaniu przez Komisję Heraldyczną, został przyjęty Uchwałą Nr XIV/59/15 z dnia 9 listopada 2015. Projekt herbu opracowali Kamil Wójcikowski i Robert Fidura.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]