Herb gminy Nawojowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Herb gminy Nawojowa

Herb gminy Nawojowa przedstawia w polu czerwonym na wzgórzu złotym między krzywaśnią srebrną i toporem o takimż ostrzu i stylisku złotym w słup srebrna blankowana wieża o dwóch gotyckich otworach strzelniczych (oknach) w słup czarnych.

Herb został ustanowiony przez Radę Gminy 31 marca 2004 r.[1]

Symbolika[edytuj | edytuj kod]

Wieża kamienna symbolizuje XIV-wieczny obronny zameczek Nawoja, a później umocnione XV–XVI-wieczne dworzyszcze Nawojowskich na Nawojowej Górze, od której pochodzi nazwa wsi - Nawojowa. Dolne kondygnacje (fragmenty) tejże wieży są wkomponowane w mury istniejącego do dnia dzisiejszego pałacu Stadnickich w Nawojowej. Krzywaśń znajdowała się w herbie rodowym Szreniawa (odmiennie), którym pieczętowali się Lubomirscy (właściciele klucza nawojowskiego w XVII i XVIII wieku) i szczególnie zasłużonych dla mieszkańców oraz ziemi nawojowskiej - rodu Stadnickich (od końca XVIII wieku do 1945 roku), którzy pieczętowali się herbem Drużyna. Natomiast wizerunek topora, to godło z herbu rycerskiego Topór, którym pieczętował się założyciel wioski – Nawoj.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Uchwała Nr XXI/119/04 Rady Gminy Nawojowa z dnia 31 marca 2004 r. w sprawie ustanowienia herbu, flagi, banneru i pieczęci Gminy Nawojowa. (Dz. Urz. Woj. Małopolskiego z 2004 r. Nr 151, poz. 1826)