Herb gminy Ręczno

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Herb gminy Ręczno
Ilustracja
Typ herbu

gminy

Projektant

Marek Adamczewski
Andrzej Kupski

Wprowadzony

3 lipca 2009

Herb gminy Ręczno – jeden z symboli gminy Ręczno, ustanowiony 3 lipca 2009[1].

Wygląd i symbolika[edytuj | edytuj kod]

Herb przedstawia na tarczy w polu błękitnym infułę czerwoną o złotym otoku i słupie o takichże taśmach (vittae) obarczonych krzyżykami i frędzlach (frangia), między czterema głowami orłów białych o złotych dziobach zwróconych do środka tarczy. Herb nawiązuje do patrona lokalnej parafii w Ręcznie Świętego Stanisława. Infuła symbolizuje postać biskupa, zaś głowy orłów przypominają ptaki, które według legendy zleciały się z czterech stron świata aby zaopiekować się rozczłonkowanym ciałem Stanisława[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Prace nad herbem rozpoczęły się w 2006 roku. Pierwszą, odrzuconą przez Komisję Heraldyczną wersję opracował Bartosz Szymusik. Kolejny projekt przedstawili w listopadzie 2007 Marek Adamczewski i Andrzej Kupski, którzy po zbadaniu lokalnych stosunków własnościowych, kultów religijnych patronów, genezę nazwy i historii Ręczna, zdecydowali się nawiązać do patrona lokalnej parafii. Ponieważ pełne przedstawienia Św. Stanisława są dość powszechne, heraldycy postanowili wykorzystać legendę o czterech orłach. Herb przyjęto 3 lipca 2009[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Dziennik Urzędowy Województwa Łódzkiego [online], Dziennik Urzędowy Województwa Łódzkiego [dostęp 2022-03-19] (pol.).