Herb gminy Sadkowice

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Herb gminy Sadkowice przedstawia w polu błękitnym podkowę srebrną, na której zaćwieczony krzyż kawalerski złoty, z jabłkiem czerwonym z gałązką i dwoma listkami zielonymi między ocelami. Całość na tarczy typu hiszpańskiego.

Symbolika[edytuj | edytuj kod]

Podkowa z krzyżem została zaczerpnięta z herbu Lubicz, który był jednym z herbów używanych na terenie gminy. Jabłko nawiązuje do nazwy stolicy gminy, Sadkowic.

Historia herbu[edytuj | edytuj kod]

Pierwsze próby ustanowienia herbu podjęto w 1995. Nawiązano wówczas współpracę z Centrum Heraldyki Polskiej Andrzeja Kulikowskiego. Pierwsza próba zakończyła się niepowodzeniem. Następną próbę podjęto w 1997. Wówczas, we współpracy z plastykiem, Andrzejem Zbieranowskim, osiągnięto konsensus co do kształtu herbu. Oprócz kombinacji Lubicza z jabłkiem rozważano też kombinację herbu Rola Sadkowskich (jabłko w miejscu róży), oraz Radwan Lubańskich (jabłko pod chorągwią). Wszystkie herby noszone były przez szlachtę mającą swe gniazda na terenie gminy. Lubańscy w Lubani[1], Sadkowscy w Sadkowicach. Nie udostępniono informacji o nosicielach herbu Lubicz.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]