Herb kapituły katedralnej w Płocku

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Herb Kapituły Katedralnej Płockiej
Ilustracja
Typ herbu diecezjalny
Alternatywne nazwy Herb kapituły katedralnej w Płocku
Projektant Maksymilian I Habsburg
Wprowadzony U samego początku - Wersja z Matką Bożą
Ostatnie zmiany 1518 - Przez Maksymilian I Habsburg

Herb kapituły katedralnej w Płocku przedstawia na tarczy dzielonej w pas w polu górnym, błękitnym, koronę otwartą złotą, nad którą takaż gwiazda; w polu dolnym, błękitnym, z bordiurą czerwoną, trzy skosy złote (herb Burgundii).

Historia herbu[edytuj | edytuj kod]

Pierwotnym godłem, używanym na pieczęciach Kapituły płockiej była Najświętsza Maria Panna z Dzieciątkiem. Nowy herb nadał Kapitule cesarz Maksymilian I Habsburg w 1518. Nawiązanie w nim do symboliki królewskiej i burgundzkiej (korona królewska w górnym oraz herb Burgundii w dolnym polu), miało oddać fakt, że płocka katedra była w posiadaniu relikwii Św. Zygmunta, króla Burgundii i męczennika. Pojedyncza gwiazda miała nawiązywać do Gwiazdy Betlejemskiej, która zwiastowała narodziny Jezusa[1]. Według oryginalnego nadania herb był w postaci małej, jednakże istnieją przedstawienia tego herbu z klejnotem, który stanowi pierwotne godło Kapituły - Najświętsza Maria Panna z Dzieciątkiem. Tak jest np. na płaskorzeźbie tronu biskupiego. Dodatkowo, korona jest tam zamknięta[2]. U Kaspra Niesieckiego herb jest opisany według nadania z 1518 dodatkowo z klejnotem, ale na ilustracji jest sama Maria. Oprócz kształtów zniekształcano też barwy herbu. W herbarzu Erazma Kamyna w polu dolnym pojawiły się skosy czerwone na srebrze[3]. Herb tzw. burgundzki, często z klejnotem w postaci Najświętszej Marii Panny i koroną zamkniętą, jest używany przez Kapitułę do dzisiaj.

Wykorzystanie w heraldyce samorządowej[edytuj | edytuj kod]

  • Korona i gwiazda z herbu Kapituły są centralnym godłem herbu gminy Młynarze. Na terenie tej gminy leży Sieluń, ośrodek tzw. Księstwa Sieluńskiego, czyli dóbr będących uposażeniem prepozyta Kapituły.
  • Herb Kapituły, pozbawiony gwiazdy, stał się herbem należącej do Kapituły jurydyki Skaryszew-Kamion, obecnie osiedla w Warszawie[4].
  • Według Mariana Gumowskiego, uszczerbione godło dolnego pola herbu Kapituły miało stać się herbem Wyszkowa, który do dóbr kapituły należał.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. M. Starnawska: Burgundzki herb kapituły płockiej. W: A. Rachuba, S. Górzyński, H. Malinkowska: Heraldyka i okolice. Warszawa: DiG, s. 224-225.
  2. Płock - Fotogaleria miasta Płocka. [dostęp 11 października 2012].
  3. Paweł Dudziński: Współczesna heraldyka i zwyczaje heraldyczne w kościołach chrześcijańskich. T. 1. Warszawa: DiG, 2007, s. 224-225.
  4. Uchwała w sprawie uchwalenia herbu Osiedla Kamionek. [dostęp 11 października 2012]. [zarchiwizowane z tego adresu (4 marca 2016)].