Herb powiatu brzozowskiego

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Projekt odrzucony przez Komisję Heraldyczną

Herb powiatu brzozowskiego przedstawia w polu błękitnym pół orła dwugłowego, ukoronowanego, złotego, pod którym ostrzew brzozowa barwy naturalnej w pas, z odrastającymi w dół trzema liśćmi złotymi.

Historia herbu[edytuj | edytuj kod]

Herb został przyjęty pod koniec 2009 roku, po uzyskaniu pozytywnej opinii Komisji Heraldycznej. Wcześniej Komisja odrzuciła jeden projekt. Stroną heraldyczno-historyczną projektu zajął się Włodzimierz Chorązki z Uniwersytetu Jagiellońskiego, zaś wykonaniem graficznym - Mariusz Paluch, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, pracownik Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Symbolika[edytuj | edytuj kod]

Dwugłowy orzeł w obu projektach nawiązuje do herbu ziemi sanockiej, której tereny obecnego powiatu brzozowskiego były częścią od lat siedemdziesiątych XIV wieku do roku 1772. Brzoza natomiast nawiązuje do nazwy stolicy powiatu, Brzozowa, jak również do starego herbu miasta, używanego do 2009 roku. Błękit pola tarczy odwołuje się do barw z herbu ziemi sanockiej, a także symbolizuje czyste niebo i rzekę San, przepływającą przez powiat. Błękit jest również kolorem wiary i Matki Bożej. Natomiast złoto (żółcień) symbolizuje Boski majestat, a także króla, jako Pomazańca Bożego, objawienie Ducha Świętego oraz szlachetność.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Informacja na stronie powiatu