Herb województwa mazowieckiego

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Herb województwa mazowieckiego
Ilustracja
Typ herbu

wojewódzki

Projektant

Andrzej Heidrich

Wprowadzony

13 maja 2002

Ostatnie zmiany

29 maja 2006

Herb województwa mazowieckiego – jeden z symboli województwa mazowieckiego w postaci herbu[1].

Wygląd i symbolika[edytuj | edytuj kod]

Herb województwa mazowieckiego przedstawia w polu czerwonym białego orła, o dziobie i szponach złotych.

Herb swoim wyglądem nawiązuje do historycznego herbu książąt mazowieckich z dynastii Piastów, w wersji używanej przez 200 lat od momentu inkorporacji Mazowsza do Korony, aż do III rozbioru Polski.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Herb województwa mazowieckiego został przyjęty uchwałą Nr 50/02 Sejmiku Województwa Mazowieckiego z dnia 13 maja 2002 roku[2]. Przedstawiał w polu czerwonym białego orła o dziobie i szponach złotych oraz złotym pierścieniu spinającym ogon.

W roku 2006 działająca przy Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji komisja heraldyczna, opiniująca projekty herbów, flag, medali i odznaczeń, uznała, że orzeł w herbie województwa mazowieckiego nie ma nic wspólnego z regionalną tradycją Mazowsza. Przy ustanawianiu herbu eksperci twierdzili, że jest on wzorowany na orle z pieczęci z 1371 r. należącej do Siemowita III, księcia czerskiego, rawskiego, wiskiego i płockiego. Później uznano, że jest to jednak orzeł łudząco podobny do widniejącego w herbie Obornik.

Obecna wersja herbu została ustanowiona uchwałą Sejmiku Województwa Mazowieckiego z dnia 29 maja 2006 roku[1]. Autorem projektu był Andrzej Heidrich.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]