Przejdź do zawartości

Herb województwa zachodniopomorskiego

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Herb województwa zachodniopomorskiego

Herb województwa zachodniopomorskiego – jeden z symboli województwa zachodniopomorskiego, jednostki administracyjnej Polski.

Symbolika[edytuj | edytuj kod]

Herb województwa zachodniopomorskiego przedstawia w srebrnym (białym) polu hiszpańskiej tarczy herbowej czerwonego, wspiętego (w pozycji bojowej) gryfa pomorskiego ze złotym dziobem, złotymi pazurami, z wywiniętym ogonem i zwróconego w prawą stronę (heraldycznie)[1]. Herb ten przyjęto w 2000 roku[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Czerwony gryf to od XII wieku symbol panującej na Pomorzu dynastii Gryfitów. Wzorowany na gryfie umieszczonym na sztandarze księcia szczecińskiego Kazimierza V zdobytym przez króla Jagiełłę pod Grunwaldem. Od lat 30. XVI w. był znakiem całego zjednoczonego przez księcia Pomorza, Bogusława X i zajmował zaszczytne miejsce na wielkim dziewięciopolowym herbie Pomorza[2].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b (Uzasadnienie) Uchwała Nr XVI/149/2000 Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego z dnia 23 października 2000 r. ws. ustanowienia herbu i flagi
  2. (Uzasadnienie) Uchwała Nr VIII/71/99 Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego z dnia 25 października 1999 r. ws. skierowania do zaopiniowania przez MSWiA