Herb ziemi dobrzyńskiej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Herb ziemi dobrzyńskiej
Ilustracja
Informacje
W oryginale

Herb Ziemi Dobrzyńskiej

Wprowadzono

14 października 2017

Tarcza

hiszpańska

Herb ziemi dobrzyńskiej – przedstawia w polu czerwonym głowę króla o włosach, brodzie i wąsach siwych, w koronie, z której wyrastają rogi bawole czarne, z kołnierzem srebrnym.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwotny herb od samego początku wyobrażał głowę sędziwego człowieka z koroną na głowie. Dopiero nieco później pojawiały się wyrastające z korony rogi zwierzęcia; pod szyją widoczny był element stroju rycerskiego, tzw. obojczyka, bądź ozdobna lamówka szaty królewskiej[1]. Od XIV wieku aż do drugiej połowy XVI wieku nie zawierał drugiej korony. Kazimierz Wielki, przedstawiony na herbie, miał jedną, królewską koronę. Herb w oryginalnej postaci pojawił się gdzieś między odzyskaniem ziemi dobrzyńskiej przez Kazimierza Wielkiego w 1343 r. a II pokojem toruńskim w 1466 r. Wersja z dwiema koronami, jedną na głowie i jedną „szyjną” pojawiła się w opracowaniu B. Paprockiego z 1584 r., już po upadku linii Jagiellonów[2]. W dniu 14 października 2017 r. Walne Zgromadzenie Dobrzyńskiego Towarzystwa Naukowego, obradujące na Zamku Golubskim Anny Wazówny z okazji 10-lecia Towarzystwa, zatwierdziło nową, ale historyczną wersję herbu ziemi dobrzyńskiej[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Mirosław Krajewski, Herb ziemi dobrzyńskiej. Powrót do źródeł.pdf.
  2. Mirosław Krajewski: Kontrowersje wokół herbu ziemi dobrzyńskiej. O właściwy herb dobrej ziemi.. [dostęp 2020-02-02].
  3. Mirosław Krajewski, © Blog prof. Mirosława Krajewskiego: HERB ZIEMI DOBRZYŃSKIEJ (wersja pierwotna), © Blog prof. Mirosława Krajewskiego, 7 lipca 2019 [dostęp 2022-09-13].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]