Herbatnik pełnoziarnisty

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Typowe okrągłe herbatniki pełnozarniste.

Herbatnik pełnoziarnisty (ang. digestive biscuit) – półsłodki herbatnik lub ciastko wywodzące się z Wielkiej Brytanii, popularne w tym kraju, jak i w innych krajach Wspólnoty Narodów. Nazwa digestive (ang. digestion – trawienie) wywodzi się z pochodzącego z czasów, gdy wynaleziono recepturę, przekonania, że mają one właściwości zobojętniania kwasów żołądkowych dzięki użyciu jako jednego ze składników – sody oczyszczonej.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Receptura digestives została wynaleziona w 1892 w Edynburgu przez Alexandra Granta z firmy McVitie's. Reklamowane były jako leczące układ trawienny, późniejsze badania wykazały że nie jest to prawdą. Wbrew krążącej plotce, jakoby w USA istniał zakaz sprzedaży „herbatnikow wspomagających trawienie”, były one powszechnie dostępne w sklepach spożywczych z żywnością importowaną oraz w sprzedaży wysyłkowej. The Original Digestive są pod względem wielkości sprzedaży dziewiątą co do wielkości marką herbatników w Wielkiej Brytanii.

Składniki[edytuj | edytuj kod]

Typowe digestive zawierają brązową, gruboziarnistą mąkę pszenną (która nadaje im charakterystyczną teksturę i smak), roślinne tłuszcze trans, cukier, mąkę pełnoziarnistą, mleko odtłuszczone, cukier inwertowany, środek spulchniający oraz sól. Przeciętny herbatnik ma około 70 kilokalorii – w zależności od proporcji użytych składników może być ich więcej lub mniej.

Digestives czekoladowe[edytuj | edytuj kod]

Herbatniki te powstają także w wersji pokrytej jednostronnie pełnomleczną, gorzką lub białą czekoladą. Inne warianty, oryginalnie wytwarzane przez McVitie's w 1925, obejmowały herbatniki pokryte całkowicie czekoladowymi wiórkami, nadziewane karmelem, miętową lub gorzką czekoladą. Amerykański podróżnik i pisarz, Bill Bryson określił czekoladowe digestives jako brytyjski majstersztyk.

Konsumpcja[edytuj | edytuj kod]

Herbatniki zazwyczaj spożywa się z herbatą lub kawą. Często maczany jest w herbacie i szybko jedzony ze względu na tendencje do rozpadania się[1].

W samej Wielkiej Brytanii, roczna sprzedaż czekoladowych digestives sięga sumy 35 mln funtów. Oznacza to, że każdego roku sprzedaje się 71 mln opakowań. Digestives są również popularne w sztuce kulinarnej – na ich bazie powstają serniki i inne desery.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]