Przejdź do zawartości

Herby (Kielce)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Osiedle Herby widziane od strony dawnej lokomotywowni (opuszczonej od 2009), w tle osiedle Na Stoku.
Dzielnice i osiedla Kielc, Herby mają na mapie nr 11

Herby – północno-zachodnia część[1][2][3] Kielc.

Początkowo Herby były zamieszkiwane przez kolejarzy, z uwagi na funkcjonującą do dziś stację kolejową Kielce Herbskie oraz linię kolejową Kielce–Fosowskie, która przecinała ten obszar, stanowiąc jednocześnie południową granicę dzielnicy. Od północnej strony Herby graniczą z kompleksem leśnym oraz dzielnicą Skrzetle, na terenie której znajduje się Elektrociepłownia Kielce.

Obecnie Herby są mieszkalno-przemysłową częścią Kielc z dominującą zabudową domków jednorodzinnych oraz bloków mieszkalnych. Od nazwy Herbów pochodzi określenie "Most Herbski", stanowiący wiadukt nad linią kolejową Kielce Główne–Fosowskie w ciągu ul. 1 Maja – jednej z głównych ulic wylotowych w kierunku Łodzi.

Na Herbach zlokalizowany jest Pierwszy Urząd Skarbowy przy ul. Wróblej 17, Drugi Urząd Skarbowy przy ul. Częstochowskiej i jeden z gmachów Urzędu Miasta Kielce przy ul. Strycharskiej. Przy ul. mjra Jana Piwnika "Ponurego" znajduje się Staropolska Szkoła Wyższa i Stowarzyszenie Bezpieczny Dom. Przy ulicy Helenówek mieści się również zespół szkół ponadpodstawowych AWANS. Przy ulicy Wróblej znajduje się Szkoła Podstawowa nr. 5. Osiedle Herby posiada centrum handlowe "Centrum Herby".

Komunikacja

[edytuj | edytuj kod]

Przez Herby przechodzi droga krajowa nr 74 Wieluń-Zosin (ul. Łódzka). Jest to dwujezdniowa droga, która w przyszłości ma zostać ulepszona do standardu drogi ekspresowej[4].

Dojazd autobusami linii: 9, 21, 23, 32, 36, 44, 53, 54, 107, i 112.

Nazwa Herby jest wzmiankowana w dokumentach od 1910 roku i pochodzi bezpośrednio od nazwy osady robotniczej Herby pod Częstochową. Takie niecodzienne przeniesienie nazewnictwa nastąpiło podczas budowy linii kolejowej łączącej wspomniane miejscowości z Kielcami i stacji kolejowej Kielce Herbskie[5].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. TERYT (Krajowy Rejestr Urzędowy Podziału Terytorialnego Kraju), integralne części miasta Kielce
  2. Plan Kielc, dowolne wydanie z lat 1978-2009, podaje nazwę Herby
  3. Kielce nie posiadają jednolitego, usankcjonowanego ustawą podziału administracyjnego, stąd nazwanie Herbów osiedlem lub dzielnicą może prowadzić do błędu
  4. Przetargi na rok 2022 - gotowość i założenia - Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad - Portal Gov.pl [online], Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad [dostęp 2022-01-23] (pol.).
  5. Władysław Dzikowski, Danuta Kopertowska, Toponimia Kielc, Warszawa-Kraków 1976