Herev Le'et

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Herev Le'et
חרב לאת
ilustracja
Państwo  Izrael
Dystrykt Dystrykt Centralny
Wysokość 20 m n.p.m.
Populacja (2007)
• liczba ludności

831
Nr kierunkowy +972 4
Kod pocztowy 38860
Położenie na mapie Izraela
Mapa lokalizacyjna Izraela
Herev Le'et
Herev Le'et
Ziemia32°24′05,04″N 34°54′59,76″E/32,401400 34,916600
Portal Portal Izrael

Herev Le'et (hebr. חרב לאת; pol. Miecz w Lemiesz) – moszaw położony w samorządzie regionu Emek Chefer, w Dystrykcie Centralnym, w Izraelu.

Leży na równinie Szaron w otoczeniu miasta Hadera, miasteczka Eljachin, moszawów Hogla i Hibbat Syjon, oraz kibuców Giwat Chajjim (Ichud) i Giwat Chajjim (Me’uchad).

Historia[edytuj]

Moszaw został założony w 1947 przez zdemobilizowanych żydowskich żołnierzy z Brytyjskich i Czeskich Sił Zbrojnych. Nazwa została zaczerpnięta z biblijnego wersetu z Księgi Izajasza 2:4

On będzie rozjemcą pomiędzy ludami i wyda wyroki dla licznych narodów. Wtedy swe miecze przekują na lemiesze, a swoje włócznie na sierpy. Naród przeciw narodowi nie podniesie miecza, nie będą się więcej zaprawiać do wojny.

Kultura i sport[edytuj]

W moszawie jest ośrodek kultury oraz boisko do piłki nożnej.

Gospodarka[edytuj]

Gospodarka moszawu opiera się na intensywnym rolnictwie, sadownictwie i hodowli drobiu.

Komunikacja[edytuj]

Wzdłuż zachodniej granicy moszawu przebiega droga ekspresowa nr 4 ISR-HW4Red.png (Erez-Kfar Rosz ha-Nikra), brak jednak możliwości bezpośredniego wjazdu na nią. Lokalne drogi prowadzą do położonego na południu moszawu Hibbat Syjon, przy którym przebiega droga nr 581 ISR-HW581.png, którą jadąc na zachód dojeżdża się do drogi ekspresowej nr 4 i moszawu Geulay Teiman, lub jadąc na wschód dojeżdża się do kibuców Giwat Chajjim (Ichud) i Giwat Chajjim (Me’uchad). Lokalna droga i droga nr 5812 prowadzą na północ do miasteczka Eljachin.

Linki zewnętrzne[edytuj]