Herman V (margrabia Badenii)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Herman V
"|- margrabia Badenii
Okres od 1190
do 1243
Poprzednik Herman IV
Następca Herman VI
Dane biograficzne
Dynastia Zähringen
Data urodzenia ok. 11651170
Data śmierci 16 stycznia 1243
Ojciec Herman IV
Matka Berta z Tybingi
Żona Ermengarda z Palatynatu Reńskiego
od 1220
Dzieci Herman VI, Rudolf I, Matylda, Elżbieta
Pieczęć Hermana V

Herman V (ur. ok. 1165–1170, zm. 16 stycznia 1243 r.) – margrabia Badenii od 1190 r. z rodu Zähringen.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Herman był najstarszym synem margrabiego Badenii Hermana IV i Berty z Tybingi. Podobnie jak ojciec był stronnikiem Hohenstaufów i jego imię często pojawia się w cesarskich dokumentach, co świadczy o jego częstej bytności na dworze Fryderyka II. Po śmierci Bertolda V w 1218 r. podniósł roszczenia do dóbr książąt Zähringen (Bertold V był ostatnim przedstawicielem drugiej linii dynastii, dalekim kuzynem Hermana w linii męskiej). W 1227 r. podniósł także roszczenia do dóbr Welfów (prawa do nich posiadał poprzez swą żonę Irmengardę).

Był uczestnikiem V wyprawy krzyżowej, a następnie (wraz z bratem) krucjaty Fryderyka II Hohenstaufa. Był członkiem rady królewskiej syna Fryderyka, Henryka VII, następnie mediował w sporze między Henrykiem i jego ojcem, a w 1235 r., po buncie Henryka wezwał Fryderyka do Niemiec. W kolejnych latach ponownie pojawiał się w najbliższym otoczeniu cesarza.

Dzięki bliskim związkom z cesarzem (a także jako efekt wspomnianych roszczeń) miał szansę rozbudować posiadłości rodowe – uzyskał m.in. Lauffen, Sinsheim, Eppingen, Durlach, Pforzheim, Ettlingen. Przypuszczalnie ok. 1219 r. nadał prawa miejskie Stuttgartowi.

Rodzina[edytuj | edytuj kod]

Żoną Hermana była od 1220 r. Ermengarda (zm. 1260 r.), córka palatyna reńskiego Henryka V z rodu Welfów. Mieli co najmniej czworo dzieci:

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Hermann V.. W: Genealogie Mittelalter: Mittelalterliche Genealogie im Deutschen Reich bis zum Ende der Staufer: Materialsammlung [on-line]. [dostęp 2017-06-05].
  • Hermann V. Markgraf v.Baden. W: WW-Person [on-line]. [dostęp 2017-06-05].