Przejdź do zawartości

Herman V (margrabia Badenii)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Herman V
"
margrabia Badenii
Okres

od 1190
do 1243

Poprzednik

Herman IV

Następca

Herman VI

Dane biograficzne
Dynastia

Zähringen

Data urodzenia

ok. 11651170

Data śmierci

16 stycznia 1243

Ojciec

Herman IV

Matka

Berta z Tybingi

Żona

Ermengarda z Palatynatu Reńskiego
od 1220

Dzieci

Herman VI, Rudolf I, Matylda, Elżbieta

Pieczęć Hermana V

Herman V (ur. ok. 1165–1170, zm. 16 stycznia 1243 r.) – margrabia Badenii od 1190 r. z rodu Zähringen.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Herman był najstarszym synem margrabiego Badenii Hermana IV i Berty z Tybingi. Podobnie jak ojciec był stronnikiem Hohenstaufów i jego imię często pojawia się w cesarskich dokumentach, co świadczy o jego częstej bytności na dworze Fryderyka II. Po śmierci Bertolda V w 1218 r. podniósł roszczenia do dóbr książąt Zähringen (Bertold V był ostatnim przedstawicielem drugiej linii dynastii, dalekim kuzynem Hermana w linii męskiej). W 1227 r. podniósł także roszczenia do dóbr Welfów (prawa do nich posiadał poprzez swą żonę Irmengardę).

Był uczestnikiem V wyprawy krzyżowej, a następnie (wraz z bratem) krucjaty Fryderyka II Hohenstaufa. Był członkiem rady królewskiej syna Fryderyka, Henryka VII, następnie mediował w sporze między Henrykiem i jego ojcem, a w 1235 r., po buncie Henryka wezwał Fryderyka do Niemiec. W kolejnych latach ponownie pojawiał się w najbliższym otoczeniu cesarza.

Dzięki bliskim związkom z cesarzem (a także jako efekt wspomnianych roszczeń) miał szansę rozbudować posiadłości rodowe – uzyskał m.in. Lauffen, Sinsheim, Eppingen, Durlach, Pforzheim, Ettlingen. Przypuszczalnie ok. 1219 r. nadał prawa miejskie Stuttgartowi.

Rodzina[edytuj | edytuj kod]

Żoną Hermana była od 1220 r. Ermengarda (zm. 1260 r.), córka palatyna reńskiego Henryka V z rodu Welfów. Mieli co najmniej czworo dzieci:

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Hermann V.. [w:] Genealogie Mittelalter: Mittelalterliche Genealogie im Deutschen Reich bis zum Ende der Staufer: Materialsammlung [on-line]. [dostęp 2017-06-05].
  • Hermann V. Markgraf v.Baden. [w:] WW-Person [on-line]. [dostęp 2017-06-05].