Herman Wendt

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Herman Wendt (ur. 20 lutego 1883 w Nowosolnej k. Łodzi, zm. 3 sierpnia 1944 w Warszawie) − polski inżynier, wieloletni pracownik Elektrowni Łódzkiej, działacz Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego (PTT). W chwili wybuchu wojny był Prezesem Oddziału Łódzkiego PTT. Ofiara represji Niemiec hitlerowskich w Polsce.

Biogram[edytuj | edytuj kod]

Z wykształcenia inżynier elektryk, całą karierę zawodową przebył w Elektrowni Łódzkiej. W 1939 r. był kierownikiem Działu Liczników. Po wybuchu II wojny światowej i zajęciu Łodzi przez Niemców odmówił przyjęcia volkslisty i objęcia intratnej posady dyrektora Elektrowni Łódzkiej. Uciekł z żoną i córkami do Warszawy. Tu ukrywał się pod nazwiskiem Wędrowicz. Zginął podczas powstania warszawskiego, rozstrzelany przez Niemców w dniu 3 sierpnia 1944. Spoczywa na cmentarzu ewangelicko-augsburskim przy ul. Młynarskiej w Warszawie (aleja 52, miejsce 83)[1].

Działalność społeczna w turystyce górskiej[edytuj | edytuj kod]

Do Towarzystwa Tatrzańskiego wstąpił w 1918. W 1921 był współorganizatorem Oddziału Łódzkiego PTT i przez cały okres międzywojenny był członkiem Zarządu. Od 1934 był wiceprezesem, a od marca 1939 prezesem Zarządu Oddziału równolegle był wiceprezesem i prezesem Sekcji Narciarskiej Oddziału Łódzkiego PTT. Był też czynnym działaczem Polskiego Związku Narciarskiego (PZN). Organizował zawody narciarskie w okolicach Łodzi.

Jako pierwszy łodzianin uzyskał uprawnienia Przodownika Górskiej Odznaki Turystycznej (GOT), utworzonej przez PTT w 1935 r. Posiadał uprawnienia na potwierdzenie wycieczek odbytych w Tatrach, i jako jedyny oprócz tego w Beskidach Zachodnich i Środkowych[2].

Wraz z Karolem Izydorczykiem byli kuratorami wystawy fotograficznej pt. „Piękno Polski”, którą w 1927 zorganizował Oddział Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego (PTK) wspólnie z Wojewódzką Komisją Turystyczną. Pokazano zestawy zdjęć krajoznawczych z całego kraju.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. śp. HERMAN EDWARD WENDT WĘDROWICZ
  2. Lechosław Fularski 130 lat TT - PTT - PTTK Zarys historii Oddziału Łódzkiego Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego, wydanie II, ZORA, PTTK Oddział Łódzki, Łódź 2010, ISBN 978-83-86699-64-3 s. 15

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Jacek Ciesielski red.: Słownik biograficzny łódzkich działaczy krajoznawstwa i turystyki. Łódź: PTTK Zarząd Wojewódzki w Łodzi, 1985, s. 62.
  • Lechosław Fularski: 130 lat TT - PTT - PTTK Zarys historii Oddziału Łódzkiego Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego. T. wydanie II. Łódź: ZORA, PTTK Oddział Łódzki, 2010, s. 84. ISBN 978-83-86699-64-3.