Hermann Tilke

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Hermann Tilke
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

31 grudnia 1954
Olpe

Zawód, zajęcie

projektant, architekt

Narodowość

niemiecka

Hermann Tilke (ur. 31 grudnia 1954 w Olpe) – niemiecki architekt, projektant torów wyścigowych i kierowca wyścigowy[1].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Kariera kierowcy wyścigowego[edytuj | edytuj kod]

W latach osiemdziesiątych Hermann Tilke brał udział w wyścigach samochodów turystycznych, głównie na północnej pętli toru Nürburgring. Wystartował także w kilku wyścigach serii wyścigów długodystansowych na tym torze, VLN, a także w 24-godzinnym wyścigu na Nordshleife. Wygrał kilka wyścigów VLN jadąc w zespole z Dirkiem Adorfem.

Kariera projektanta torów wyścigowych[edytuj | edytuj kod]

W latach dziewięćdziesiątych dostał zlecenie gruntownego przeprojektowania szybkiego toru Österreichring w Austrii. Po przebudowaniu w 1997 roku tor nazwano A1-Ring. W 2002 roku stworzył krótką wersję toru Nürburgring zmieniając przy okazji pierwszy zakręt w celu ułatwienia wyprzedzania w tamtym miejscu.

Hermann Tilke odpowiedzialny jest także za przebudowę dwóch torów Formuły Jeden, Hockenheimring w Niemczech oraz Fuji International Speedway w Japonii.

Stworzył także projekt nowej wersji toru Donington Park, na którym od 2010 roku, miało odbywać się GP Wielkiej Brytanii, ale projekt z powodu problemów finansowych nie został zorganizowany, a Grand Prix Wielkiej Brytanii pozostało na Silverstone. Do tej listy należało by dodać projekt ulicznego toru w Singapurze, lecz został on odrzucony. Obecnie pracuje nad torami w Soczi, gdzie w 2014 ma odbyć się Grand Prix Rosji, oraz nad ulicznym torem w New Jersey. W padoku Formuły 1 nazywany jest "nadwornym architektem" Berniego Ecclestone’a i FIA. Poza tym niemiecki architekt lekko zmodernizował tor Imola, na którym rozgrywane były wyścigi WTCC we Włoszech. Ostatnia szykana została zastąpiona prostą, co miało na celu ułatwienie wyprzedzania w pierwszym zakręcie. Przeprojektował również tor kartingowy Kandavas Kartodroms na Łotwie. Tilke zaprojektował również uliczny tor w New Jersey, na którym miało być rozgrywane Grand Prix Formuły 1, lecz tor nigdy nie powstał.

Projekty torów wyścigowych[2][edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Maja Kozłowska, Co wspólnego ma Hermann Tilke z DTM? [online], ŚwiatWyścigów.pl [dostęp 2021-08-06] (pol.).
  2. PROJECTS « TILKE [online], Tilke Engineers & Architects [dostęp 2021-08-06] (ang.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]