Hernando Fernandez Colón

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Hernando Fernandez Colón

Hernando lub Fernando Kolumb (ur. 1488 - zm. 1539) - biobliofil hiszpański, biograf i syn Krzysztofa Kolumba.

Hernando był synem Krzysztofa Kolumba i jego kochanki Beatriz Enríquez de Arana. We wczesnych latach młodości wraz ze swoim bratem Diegiem Kolumbem był paziem na dworze królowej hiszpańskiej Izabelii I. W 1502 roku 11 maja wziął udział w czwartej wyprawie swojego ojca do Ameryki, która żeglowała wzdłuż brzegów Hondurasu , Nikaragui, Kostaryki i Panamy. Po roku powrócił do Hiszpanii a następnie po uzyskaniu przez jego brata Diego ojcowskich tytułów i gubernatorstwa Hispanioli, udał się na wyspę Santo Domingo. Tam na zlecenie brata budował kościoły.
W Hiszpanii, król Karol V zatrudnił go w służbie dyplomatycznej oraz polecił mu zbieranie i skupywanie z całej Europy pamiętników i starodruków. Hernando z polecenia się wywiązał. Zebrał liczne dzieła oraz materiały dotyczące ojca potrzebne do procesów brata z hiszpańską administracją i do oczyszczenia imienia Kolumba i przypomnienie jego zasług. Swoją bibliotekę nazwał pierwotnie Fernardiną a następnie Columbiną.

W 1538 roku napisał Dzieje żywota i znamienitych spraw Admirała don Krzysztofa Kolumba. Dzieło zostało wydane po włosku w 1571 roku w Wenecji. Polskie wydanie w przekładzie Alija Dunkanovica ukazało się w 1965 roku.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • M. Mickiewicz, W. Mickiewicz Słownik odkrywców i zdobywców, wyd. ATENA, Poznań 1996 ISBN 83-85414029-0