Hero (singel Chada Kroegera)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Hero
Singel Chada Kroegera oraz Joseya Scotta
z albumu Spider Man, limitowana edycja albumu Silver Side Up
Wydany

USA: 28 maja 2002[1]
EUR: 10 czerwca 2002

Nagrywany

2002 w „Mountain View Studios” (Abbotsford) w Vancouver

Gatunek

rock alternatywny, post grunge

Długość
  • 3:21 (Album version)
    * 3:19 (Motion Picture Version)
Wydawnictwo

Roadrunner (Europa)
Sony BMG (USA)
EMI

Producent

Chad Kroeger

Format

singel CD, promo CD, airplay

Kompozytor

Chad Kroeger, Josey Scott, Tyler Connolly

Twórca tekstu

Chad Kroeger (Tekst / Muzyka) Josey Scott (Muzyka) Tyler Connolly (Muzyka)

Singel po singlu
„Hero”
(2002)
Why Don't You & I
(2004)

Hero (pol.: „Bohater”) – singel wokalisty i gitarzysty kanadyjskiej grupy muzycznej Nickelback, Chada Kroegera, wydany 10 czerwca 2002 w Europie, oraz nieco wcześniej, bo 28 maja w Stanach Zjednoczonych. Jest to pierwszy singel w dorobku wokalisty, powstały w celach promocyjnych filmu „Spider Man” w reżyserii Sama Raimiego. Singel ukazał się nakładem wytwórni Roadrunner.

Opis utworu[edytuj | edytuj kod]

Utwór „Hero” został nagrany w duecie z Joseyem Scottem z hardrockowej grupy Saliva. Prócz Kroegera i Scotta, w nagraniu utworu wzięli udział ponadto: gitarzysta prowadzący i wokalista grupy Theory of a Deadman, Tyler Connolly, basista grupy Nickelback, Mike Kroeger, oraz perkusista grunge’owego zespołu Pearl Jam oraz Soundgarden, Matt Cameron. Ponadto w nagraniu udział wzięli basista grupy Strange Advance Paul Iverson, oraz perkusista grupy Our Lady Peace Jeremy Taggart, który wystąpił jedynie w teledysku. Singel z utworem został nagrany specjalnie na potrzeby promocji filmu „Spider Man”, w reżyserii Sama Raimiego. Utwór trafił także na ścieżkę dźwiękową filmu. Utwór trwa 3 minuty i 21 sekund. Autorem tekstu do utworu jest Chad Kroeger, natomiast muzykę skomponowali wspólnie Kroeger, Scott oraz Connolly. Powstały także dwie wersje utworu. Jedna z towarzyszącą orkiestrą, natomiast druga albumowa.

Proces nagrywania[edytuj | edytuj kod]

Do utworu Kroeger zaprosił wokalistę grupy Saliva, Joseya Scotta, który w wywiadzie dla portalu Yahoo! powiedział że Kroeger miał dobrą ideę na powstanie utworu, więc postanowił pojechać do Vancouver i nagrać z nim wspólnie utwór. Nagrania odbyły się w 2002 roku w „Mountain View Studios” w Vancouver, w studiu domowym Kroegera. Matt Cameron, który w wersji studyjnej zagrał na perkusji, nie mógł wystąpić w teledysku, więc został zastąpiony przez perkusistę grupy Our Lady Peace, Jeremy’ego Taggarta. Pierwotnie w utworze na gitarze solowej miał zagrać gitarzysta grupy Alice in Chains, Jerry Cantrell, jednakże solo które nagrał zostało wykorzystane w utworze „She Was My Girl”. W utworze na gitarze solowej zagrał gitarzysta oraz lider grupy Theory od a Deadman, Tyler Connolly.

Pozycje na listach[edytuj | edytuj kod]

Utwór prócz Stanów zajął wysokie pozycje na listach w wielu europejskich krajach. Dotarł do 1. miejsca w ojczystej Kanadzie, oraz osiągnął najwyższe pozycje na amerykańskich listach Mainstream Rock Tracks, oraz Modern Rock Tracks. Poza tym utwór dotarł do 3. pozycji w Danii, 8. w Niemczech, 2. w Irlandii oraz Portugalii, 7. w Szwecji oraz 8. na liście Billboard Hot 100. Singel z utworem osiągnął status 4-krotnej platyny w Stanach Zjednoczonych, oraz 8-krotnej platyny w Kanadzie.

Na wydanym w czerwcu singlu, znalazły się łącznie 3 kompozycje. Pierwsza z nich to utwór „Hero” w wersji kinowej, druga to mix utworu. Trzecią kompozycją zamieszczoną na singlu jest utwór grupy Theory of a Deadman „Invisible Man”, pochodzący z jej debiutanckiego krążka „Theory of a Deadman” wydanego w 2002 roku. Współproducentem tego krążka, oraz współkompozytorem i współautorem tekstu do tego utworu jest Chad Kroeger.

Utwór na koncertach[edytuj | edytuj kod]

Utwór „Hero” po wydaniu był bardzo często grany na koncertach grupy Nickelback. Przez dłuższy czas utrzymywał się w koncertowej setliście grupy. Trafił także na nieoficjalny minialbum koncertowy grupy „MTV Unplugged”, wydany w roku 2003. Materiał został zarejestrowany 16 września w holenderskiej miejscowości Bussum. Bardzo często na koncertach wykonywany był w wersji akustycznej.

Teledysk[edytuj | edytuj kod]

Teledysk do utworu został nakręcony w Nowym Jorku, na dachu jednego z wieżowców. Przedstawia on muzyków wykonujących utwór, oraz krótkie sceny z filmu. Reżyserem teledysku jest Nigel Dick, który jest znany ze współpracy chociażby z grupą Nickelback. Premiera teledysku odbyła się 24 marca 2002 roku.

Lista utworów na singlu[edytuj | edytuj kod]

Single CD

1. „Hero” (Spider-Man: Movie Version) (Ch.Kroeger -Ch.Kroeger / J.Scott / T.Connolly) 3:16
2. „Hero” (Super Hero Mix) (Ch.Kroeger -Ch.Kroeger / J.Scott / T.Connolly) 3:23
3. „Invisible Man” (Theory of a Deadman) (Ch.Kroeger / T.Connolly) 2:41
4. „Hero” (Video) 3:23
12:43

Twórcy[edytuj | edytuj kod]

Ponadto

Produkcja

Notowania[edytuj | edytuj kod]

Lista (2002)[2] Najwyższa
pozycja
Australian Singles Chart 17
Austrian Singles Chart 8
Canadian Hot 100 1
Denmark Singles Chart 3
Dutch Singles Chart 22
French Singles Chart 27
German Singles Chart 8
Irish Singles Chart 2
Italian Singles Chart 11
New Zealand Singles Chart 10
Portugal Singles Chart 2
Swedish Singles Chart 7
Swiss Singles Chart 8
UK Singles Chart 4
US Billboard Hot 100 3

Status[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]