Przejdź do zawartości

Herod III

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Herod III[1], w literaturze występuje też jako Herod bez Ziemi[2], Herod z Rzymu[3], Herod Boethos[4], a także Herod Filip[5] lub szczegółowiej Herod Filip I[6] (ur. ok. 28 p.n.e., zm. w I wieku) - jeden z synów Heroda Wielkiego, pierwszy mąż Herodiady, ojciec Salome III.

Był synem Heroda Wielkiego i jego żony Mariamme II, córki arcykapłana Szymona syna Boetosa. Około 7 p.n.e. został zaręczony ze swoją bratanicą Herodiadą. Początkowo ojciec przewidział go na swojego następcę na wypadek śmierci innego syna - Antypatra. Gdy jednak Antypater zawiązał spisek przeciwko ojcu, w który została zamieszana też Mariamme II, Herod Wielki oddalił żonę, a ich syna wykreślił z testamentu.

Po śmierci ojca w 4 p.n.e. żył jako człowiek prywatny. Mieszkał przypuszczalnie w Rzymie, chociaż niektórzy badacze dopuszczają możliwość, że dom Heroda znajdował się w jednym z palestyńskich portów (wskazuje się hipotetycznie Azotus).

Około 1 p.n.e. poślubił Herodiadę. Miał z nią córkę Salome III. Później Herodiada opuściła swojego męża i między jesienią 27 a wiosną 30 roku poślubiła jego brata, a swojego stryja i szwagra - Heroda Antypasa, tetrarchę Galilei i Perei.

Istnieje hipoteza, że Herodiada po opuszczeniu Heroda III poślubiła jego innego brata - Filipa, tetrarchę Batanei, Gaulanitydy, Trachonu i Paneas, a dopiero po jego śmierci Heroda Antypasa. Teoria jest ta oparta na tym, że Ewangelia Mateusza (14,3) i Ewangelia Marka (6,17) nazywają pierwszego męża Herodiady Filipem. Teoria o trzech małżeństwach Herodiady nie cieszy się popularnością w literaturze.

Istnieje możliwość, że mógł być jednym z czterech synów Heroda Wielkiego, którzy interweniowali u Poncjusza Piłata, prefekta Judei, w czasie epizodu z tarczami[7].

Pojawił się m.in. w powieści Poncjusz Piłat Paula L. Maiera.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. J. Ciecieląg, Polityczne dziedzictwo Heroda Wielkiego, s. 92.
  2. M. Bocian, Leksykon postaci biblijnych, s. 169; P. Cz. Bosak, Postacie Nowego Testamentu, s. 164.
  3. M. Bocian, Leksykon postaci biblijnych, s. 170.
  4. P. Cz. Bosak, Postacie Nowego Testamentu, s. 165.
  5. M. Bocian, Leksykon postaci biblijnych, s. 169.
  6. P. Cz. Bosak, Postacie Nowego Testamentu, s. 164.
  7. Zob. J. Ciecieląg, Polityczne dziedzictwo Heroda Wielkiego, s. 73-74 przypis 105, jednak ten badacz ostatecznie proponował następujący skład delegacji: Herod Antypas, Heroda IV, Fazeal III i Filip.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]