Hershel Gober

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Hershel Wayne Gober
Gober sm.jpg
Data i miejsce urodzenia 21 grudnia 1936
Monticello
Tymczasowy sekretarz spraw weteranów Stanów Zjednoczonych
Okres od 3 lipca 1987
do 5 maja 1998
Przynależność polityczna Partia Demokratyczna
Poprzednik Jesse Brown
Następca Togo D. West Jr.
Tymczasowy sekretarz spraw weteranów Stanów Zjednoczonych
Okres od 10 lipca 2000
do 20 stycznia 2001
Poprzednik Togo D. West Jr.
Następca Anthony J. Principi

Hershel Wayne Gober (ur. 21 grudnia 1936) – amerykański działacz państwowy, który dwukrotnie pełnił tymczasowo funkcję sekretarza spraw weteranów Stanów Zjednoczonych w administracji prezydenta Billa Clintona (1997-1998, oraz 2000-2001).

Urodzony w Monticello w stanie Arkansas uczęszczał na Alaska Methodist University. Przez 20 lat służył w szeregach amerykańskiej marynarki wojennej i piechoty morskiej, w tym w czasie wojny wietnamskiej (odznaczany m.in. Purpurowym Sercem i Srebrną Gwiazdą). Żonaty z Mary Lou Keener.

W czasie, gdy Clinton był gubernatorem Arkansas, Gober był jednym z jego bliskich i zaufanych współpracowników i kierował stanowym departamentem spraw weteranów. Kiedy Clinton został prezydentem, jedną z jego pierwszych nominacji było obdarzenie go stanowiskiem zastępcy sekretarza spraw weteranów, który jest drugim pod względem wielkości departamentem. Piastował je do końca kadencji Clintona.

Mimo formalnie dość niskiej pozycji w administracji Gober faktycznie miał więcej obowiązków i wpływów, niż większość innych wiceministrów. Niektórzy oceniają, iż przez większość czasu to on był faktycznym kierownikiem departamentu. M.in.:

  • Doprowadził do podniesienia emerytur żołnierzy, którzy byli jeńcami wojennymi, a także kładł nacisk na zajęcie się najświeższymi weteranami wojny z Zatoce i rozwiązaniu problemu niezidentyfikowanej choroby, na którą wielu z nich cierpiało
  • Grał ważną rolę w stworzeniu systemu ubezpieczeń zdrowotnych i lecznictwa w ramach swego resortu, a także reformie zatrudnienia (departament zatrudniał wtedy 219 000 osób i był drugi po departamencie obrony)
  • Jeden z inicjatorów i twórców VA Learning University; uczelni umożliwiającej pracownikom departamentu kontynuację nauki

Ponadto był członkiem Rady Planowania i Budżetu, a także występował w wielu misjach z ramienia Clintona, w tym do Wietnamu.

Dwukrotnie formalnie stał na czele resortu. Nie był co prawda sekretarzem zatwierdzonym i zaprzysiężonym, ale ze względu na jego rolę i pozycję wielu go tak niemalże traktowało.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]