Hersheypark

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Hersheypark został otworzony w 1907, jako park rekreacyjny dla pracowników zakładu wyrobów czekoladowych Hershey's. Następnie firma zdecydowała się udostępnić park publicznie. W obecnej chwili park ma powierzchnię 450 ha i ponad 60 różnych atrakcji. Położony jest w Hershey w Pensylwanii w Stanach Zjednoczonych.

Hersheypark to ponad 60 atrakcji, włączając 10 kolejek górskich. Najnowszą kolejką górską jest Storm Runner, otwartą w 2004 roku.

Bilet wstępu do lunaparku uprawnia do wstępu do pobliskiego zoo ZOOAMERICA, również w pobliżu parku znajduje się Chocolate World – centrum turystyczne, zawierające sklepy, restauracje, a także atrakcję w formie przejażdzki po fabryce czekolady.

Historia[edytuj]

Milton S. Hershey, założyciel firmy wyrobów czekoladowych Hershey, pragnął wybudować park dla swoich pracowników, aby ci mieli miejsce do relaksu po trudach dziennej pracy. W 1903 roku, w środku pola kukurydzianego wzdłuż strumyka Spring Creek znalazł miejsce odpowiednie na wybudowanie parku rekreacyjnego. Hershey Park został oficjalnie otwarty podczas meczu baseballu rozgrywanym na nowym boisku.

Pierwszą karuzelę postawiono w 1908 roku, jak również amfiteatr na 1500 miejsc siedzących. Park rozbudowano w 1909 z kortami tenisowymi, dwiema kręgielniami, dużą estradą i galerią fotograficzną. Goście mogli również podziwiać uroki scenerii w czasie jazdy kolejką szynową.

W lipcu 1912 roku, uruchomiono karuzelę wybudowaną przez Williama H. Dentzela z Filadelfii. Karuzela miała średnicę 15 m i zawierała 53 wystrugane zwierzęta takie jak: lwy, niedźwiedzie, żyrafy, świnie, króliki, struś, kozy i jeleń zaprzęgnięty w dwa rydwany. Karuzelę opisywano jako "najpiękniejsza i najnowocześniejsza karuzela w tej części kraju jak również jedna z największych."

Kilka zabudowań dodano w latach 1913 do 1923. Dodano pawilon Starlight Ballroom, nową scenę dla big bandu, nowe centrum konferencyjne (obecnie muzeum), Hershey Park Cafe i ogród zoologiczny. Nowa kolejka górska The Wild Cat została oddana do użytku w 1923.

Każdego roku uruchamiano nowe atrakcje, z rokiem 1945 park zawierał ponad tuzin atrakcji. Karuzela Dentzela została wymieniona na nową wybudowaną przez Philadelphia Toboggan Company w 1945 roku, która działa do dnia dzisiejszego. W 1946 roku drewniana kolejka górska The Comet wymieniona została przez nową kolejkę The Wild Cat. Pięcioletni plan rozbudowy parku zapoczątkowany w 1971 roku, zmienił oblicze małego wesołego miasteczka na duży lunapark, jednorazowa opłata za wejście do parku umożliwiała korzystanie ze wszystkich dostępnych atrakcji bez ograniczeń.

Pierwszą stalową pętlową kolejkę górską na wschodnim wybrzeżu amerykańskim o nazwie Sooperdooperlooper otwarto 4 lipca 1977 roku.

Mniejsze atrakcje pojawiły się w latach 1980. Takie jak: Cyclops (zastąpiona przez The Claw), Pirate, Wave Swinger, Conestoga (obecnie usunięta), and Timber Rattler (zastąpiona przez Rodeo). Canyon River Rapids otwarto w 1987 roku.

Lata 1990. wystartowały wraz z wybudową Minetown (miasteczka górniczego), masywnego trzypiętrowego budynku zawierającego salon gier i restauracje. Trzy dziecięce przejażdżki wymieniono na wodną atrakcję Coal Shaker. Uruchomione zostały cztery kolejki górskie: Sidewinder, nowsza wersja The Wildcat, The Great Bear uruchomiona została w 1998 roku i jest najdroższą inwestycją do dnia dzisiejszego. Wild Mouse otwarto w 1999 roku. Kilka innych atrakcji dodano w ostatniej dekadzie. W 1994 roku, otwarto Tidal Force (stromy spływ wodny łodzią zawierającą 20 osób z wysokości 35 m i uderzającą lustro wody tworząc potężny rozbrysk wody).

W nowym tysiącleciu dodano trzy nowe kolejki górskie – Lighting Racer (2000), Roller Soaker (2002) i Storm Runner (2004). 20 metrowe wahadło obrotowe o nazwie The Claw oddano do użytku w 2003 roku.

Linki zewnętrzne[edytuj]