Przejdź do zawartości

Herta Heuwer

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Tablica pamiątkowa upamiętniająca Hertę Heuwer
Przód i tył monety pamiątkowej dla Herty Heuwer

Herta Charlotte Heuwer (ur. 30 czerwca 1913 w Królewcu zm. 3 lipca 1999 w Berlinie) – niemiecka restauratorka, która wraz z wycofującym się wojskiem znalazła się w Berlinie i tam w 1949 wymyśliła potrawę currywurst.

Currywurst podane z frytkami

Po raz pierwszy Herta Heuwer przygotowała currywurst 4 września 1949, wtedy do smażonych kiełbasek wieprzowych dodała sos sporządzony ze składników otrzymanych od brytyjskich żołnierzy. Na sos nazwany „chillup” składały się: keczup, sos Worcestershire i curry w proszku. Początkowo currywurst z bułką było sprzedawane w ulicznym straganie. W styczniu 1959 (część źródeł podaje 1951) Herta Heuwer opatentowała „chillup”.

Pierwszym miejscem, gdzie sprzedawała kiełbaski było skrzyżowanie Kantstraße i Kaiser-Friedrich-Straße, następnie wynajęła lokal przy Kaiser-Friedrich-Straße 59, który w czasie swojej świetności pracował całą dobę, sprzedawał tygodniowo dziesięć tysięcy porcji i zatrudniał dziewiętnaście sprzedawczyń. Restauracja istniała do 1974, a na budynku gdzie istniała umieszczono 29 czerwca 2003 pamiątkową tablicę upamiętniającą Hertę Heuwer i jej wynalazek[1].

W Berlinie znajdowało się muzeum currywurst, które upamiętniało również Hertę Heuwer. Zostało ono zamknięte w dniu 21 grudnia 2018[2].

Obecnie w Niemczech sprzedaje się ok. 800 milionów porcji rocznie, receptura sosu uległa zmianie i jest on sprzedawany w różnych wersjach smakowych. Potrawę podaje się tradycyjnie z bułką, ale wielu klientów preferuje wersję z frytkami.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. If it wasn’t for Herta you wouldn’t be here [online], currywurst.berlin [dostęp 2023-03-26] (ang.).
  2. Permanently closed. currywurstmuseum.de [online], currywurstmuseum.de [dostęp 2019-06-20] [zarchiwizowane z adresu 2019-06-20].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]