Heteroseksizm

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Heteroseksizm – założenie, że heteroseksualność jest bardziej wartościowa niż homo- i biseksualność, w związku z czym osoby heteroseksualne zasługują na więcej przywilejów i mają prawo decydować o zakresie praw osób nieheteroseksualnych. Istotą heteroseksizmu jest uzurpowanie sobie przez osoby heteroseksualne pozycji dominującej i nadawanie osobom homo- i biseksualnym niższego statusu[1]. Jest to podejście szczególnie rozpowszechnione w zachodnich społeczeństwach[1].

Przyczyny[edytuj | edytuj kod]

Istnieje związek między seksizmem a rolą kobiet – w społeczeństwach, w których pozycja kobiet jest silniejsza, akceptacja homoseksualizmu jest większa[2].

Negatywny stosunek do homoseksualizmu zaczął się nasilać z rozprzestrzenianiem się chrześcijaństwa. Cesarz Teodozjusz nałożył na homoseksualistów w 390 r. karę śmierci przez spalenie na stosie; wcześniej czyniąc chrześcijaństwo religią państwową, której niewyznawanie groziło torturami i prześladowaniem. W 533 r. bizantyjski cesarz Justynian, który wykorzystywał chrześcijaństwo do umacniania władzy, nałożył za homoseksualizm karę kastracji. Instytucje kościelne żądały za homoseksualizm kary śmierci (np. podczas soboru laterańskiego w 1179). W 1252 św. Tomasz uznał homoseksualizm za "herezję" i określił, iż jest "przeciw naturze". W 1450 papież upoważnił inkwizycję do ścigania homoseksualizmu, za który karą był stos. W późniejszych czasach wiele kodeksów świeckich, pod wpływem Kościoła, utrzymywało kary za homoseksualizm[3].

Występowanie[edytuj | edytuj kod]

Heteroseksizm zazwyczaj towarzyszy homofobii[4], jednak może też przejawiać się samodzielnie, np. w formie protekcjonalności. Przykładem jest sytuacja, w której heteroseksualiści wspierający progresywne ruchy w stosunku do praw osób homo- i biseksualnych, przekonani są, że wsparcie to ma większą wartość, jeśli wyrażają je one, osoby heteroseksualne. Wychodzą przy tym z założenia, że ich słowa są bardziej wiarygodne i mają większą wagę, niż słowa osób nieheteroseksualnych[5].

Przejawy[edytuj | edytuj kod]

Względem ludzi[edytuj | edytuj kod]

Przejawy heteroseksizmu widoczne są także w debacie o tym, czy społeczeństwo powinno przyznać prawa osobom nieheteroseksualnym. Heteroseksistowskie jest założenie, że osoby homo- i biseksualne nie należą domyślnie do heteroseksualnego społeczeństwa i nie mają prawa decydować o sobie[6].

Polski poseł Wojciech Wierzejski wezwał w 2005 do niezatrudniania ich w pracy[7].

W 2018 Radny Miasta Gdańsk z partii PiS, Jerzy Milewski stwierdził, jakoby osoby homoseksualne są społecznością z defektem. Dodał też, że jest to uzasadnienie złego traktowania ze strony społeczeństwa[8].

W tym samym roku irlandzka sędzina Aileen Donnelly powstrzymała decyzję o ekstradycji Polaka do Polski, przekazując ją Europejskiemu Trybunałowi Sprawiedliwości. W decyzji wymieniła listę powodów świadczących o łamaniu praworządności w Polsce. Dziennikarz TVP Bartłomiej Graczak skrytykował tę decyzję, nie zwracając uwagi na jej uzasadnienie, lecz na to, że sędzina jest pierwszą lesbijką będącą sędziną sądu najwyższego Irlandii[9].

Względem zwierząt[edytuj | edytuj kod]

Heteroseksizm nie objawia się jedynie względem ludzi. W 2009, radny miasta Poznań Michał Grześ odniósł się do słonia Ninio, który wykazywał homoseksualne zachowanie:

Nie po to wydawaliśmy 37 mln zł na największą w Europie słoniarnię, aby mieszkał w niej słoń gej.[10]

Konsekwencje[edytuj | edytuj kod]

Heteroseksizm prowadzi do wykluczenia społecznego, gospodarczego i politycznego ludzi homoseksualnych w społeczeństwie. Temu wykluczaniu może towarzyszyć agresja słowna pod adresem osób homoseksualnych, np. posłanka Krystyna Pawłowicz nazwała związki homoseksualne "jałowymi"[11]. Heteroseksizm, powiązany z niektórymi Kościołami chrześcijańskimi, narzuca też na osoby homoseksualne presję przejścia przez "terapię konwersyjną", pseudonaukową formę "pomocy", by stać się heteroseksualnymi[12], pomimo ogromnej szkodliwości tej terapii dla osób, które są jej poddawane[13], choć stowarzyszenie psychiatrów APA deklaruje, że efekty terapii mających na celu zmianę orientacji seksualnej nie zostały nigdy naukowo potwierdzone, a sama terapia może zapoczątkować poważne problemy psychiczne, prowadzące do depresji i samobójstwa[14].

Reakcja społeczeństwa[edytuj | edytuj kod]

W obliczu wypowiedzi o przejawach heteroseksistowskich społeczeństwo może wyrazić co do niego dezaprobatę[15]. W listopadzie 2014 36 organizacji społecznych zaporotestowało przeciwko heteroseksistowskim i homofobicznym słowom Wojciecha Cejrowskiego po emisji spotu "Najbliżsi obcy", tłumacząc, że jego słowa ranią nie tylko osoby homoseksualne, ale też wszystkich, którzy są zaangażowani w budowanie społeczeństwa otwartego i tolerancyjnego[16].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b Tabu seksuologii : [wątpliwości, trudne tematy, dylematy w seksuologii i edukacji seksualnej]. Warszawa: Wydawnictwo Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej "Academica", 2008, s. 25. ISBN 978-83-89281-54-8.
 2. Źródła i konsekwencje heteroseksizmu (The Sources and Consequences of Heterosexism) | Tomasz Drabowicz - Academia.edu, www.academia.edu [dostęp 2017-11-23] (ang.).
 3. Źródła i konsekwencje heteroseksizmu (The Sources and Consequences of Heterosexism) | Tomasz Drabowicz - Academia.edu, www.academia.edu [dostęp 2017-11-23] (ang.).
 4. http://www.autonomia.org.pl/doc/homofobia_web.pdf
 5. http://www.bezuprzedzen.org/doc/pakiet_przeciw_dyskryminacji.pdf
 6. Przeciwdziałanie dyskryminacji - Pakiet edukacyjny dla trenerek i trenerów, Lambda Warszawa
 7. Parada Normalności paradą nienawiści, kobiety-kobietom.com [dostęp 2017-11-23].
 8. Homoseksualiści to ludzie z defektem, queer.pl [dostęp 2018-01-30].
 9. Ekstradycja Polaka z Irlandii, a... homoseksualność sędzi. [dostęp 2018-03-29].
 10. Grześ atakuje słonia geja, serwis eFakt.pl, 2009-04-10, dostęp 2009-08-30
 11. Prof. Pawłowicz znów atakuje | Jałowy umysł - Polityka.pl, www.polityka.pl [dostęp 2017-11-23] (pol.).
 12. Źródła i konsekwencje heteroseksizmu (The Sources and Consequences of Heterosexism) | Tomasz Drabowicz - Academia.edu, www.academia.edu [dostęp 2017-11-23] (ang.).
 13. The Lies and Dangers of "Conversion Therapy" | Human Rights Campaign, www.hrc.org [dostęp 2017-11-23] (ang.).
 14. Conversion Therapy | SexInfo Online, www.soc.ucsb.edu [dostęp 2017-11-23] (ang.).
 15. Prof. Pawłowicz znów atakuje | Jałowy umysł - Polityka.pl, www.polityka.pl [dostęp 2017-11-23] (pol.).
 16. Cejrowski o spocie TVP: Zboczeńcy o antychrześcijańskich wartościach - Telewizja: seriale telewizyjne, ciekawe filmy - aktorzy i aktorki dziennik.pl, rozrywka.dziennik.pl [dostęp 2017-12-03].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]