Heya

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Sala treningowa w heya

Heya (jap. 部屋 dosł. pokój, izba, pomieszczenie, skrót od sumō-beya 相撲部屋) – „stajnia” (ang. sumo stable) w profesjonalnym sumo, trenująca i wystawiająca zawodników do walk.

Każdy zawodnik (rikishi) należy do którejś z heya. Nie ma systemu transferów – zawodnik zwykle spędza całą karierę w jednej, z wyjątkiem przypadku, gdy jego macierzysta heya kończy działalność i jej zawodnicy są przejmowani przez inne. Heya zatrudnia trenerów (oyakata) zawsze będących byłymi zawodnikami. Heya może być założona przez takiego byłego zapaśnika, który wykupi jeden z udziałów w Japońskim Stowarzyszeniu Sumo (jap. 日本相撲協会 Nihon Sumō Kyōkai) i spełni dodatkowe warunki narzucone przez Stowarzyszenie. Heya są grupowane w grupy o nazwie ichimon. Zawodnicy jednej stajni nie walczą przeciwko sobie w honbasho, z wyjątkiem dogrywek.

Oprócz zawodników i trenerów, heya kształci i zatrudnia sędziów ringowych (gyōji), pracowników ringu (yobidashi), którzy zamiatają ring, dostarczają sól, obnoszą bannery reklamowe itp. w czasie turnieju), oraz fryzjerów (tokoyama) dbających o tradycyjne uczesanie zawodników w stylu chonmage.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]