Heya

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Heya (jap. 部屋 dosłownie "pokój", także sumō-beya?) – klub lub "stajnia" (ang. sumo stable), w profesjonalnym sumo, trenująca i wystawiająca zawodników do walk.

Każdy zawodnik (rikishi) należy do którejś z heya. Nie ma systemu transferów – zawodnik zwykle spędza całą karierę w jednej, z wyjątkiem przypadku, gdy jego macierzysta heya kończy działalność i jej zawodnicy są przejmowani przez inne. Heya zatrudnia trenerów (oyakata (jap. 親方?)) zawsze będących byłymi zawodnikami. Heya może być założona przez takiego byłego sumitę, który wykupi jeden z udziałów w Japońskim Stowarzyszeniu Sumo (jap. 日本相撲協会 Nihon Sumō Kyōkai?) i spełni dodatkowe warunki narzucone przez Stowarzyszenie. Nazwa klubu pochodzi od ringowego imienia założyciela. Obecnie istnieje 44 heya, zgrupowanych w sześć grup (ichimon). Zawodnicy jednej stajni nie walczą przeciwko sobie w honbasho, z wyjątkiem dogrywek.

Oprócz zawodników i trenerów, heya kształci i zatrudnia sędziów ringowych (gyōji (jap. 行司?)), pracowników ringu (yobidashi (jap. 呼出 lub 呼び出し?), którzy zamiatają ring, dostarczają sól, obnoszą bannery reklamowe itp. w czasie turnieju), oraz fryzjerów, dbających o tradycyjne fryzury sumitów (tokoyama (jap. 床山?)).

Linki zewnętrzne[edytuj]