Hiacynta Mariscotti

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Święta
Hiacynta Mariscotti TOR

Clarice Mariscotti
dziewica
Ilustracja
Hiacynta Mariscotti, obraz Domenico Corviego
Data i miejsce urodzenia 1585
Vignanello
Data i miejsce śmierci 30 stycznia 1640
Viterbo
Czczona przez Kościół katolicki
Beatyfikacja 1 września 1726
przez Benedykta XIII
Kanonizacja 24 maja 1807
przez Piusa VII
Wspomnienie 30 stycznia
Atrybuty habit franciszkański, krucyfiks
Szczególne miejsca kultu Viterbo, klasztory franciszkańskie

Hiacynta Mariscotti (Marescotti) TOR (ur. 1585 w Vignanello we Włoszech, zm. 30 stycznia 1640 w Viterbo) − włoska franciszkanka klauzurowa z III Zakonu św. Bernardyna, święta katolicka.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Pochodziła z bogatej arystokratycznej rodziny włoskiej. Jej rodzicami byli Marek Antoniusz Marescotti i Oktawia z.d. Orsini. Na chrzcie otrzymała imię Klarysa.

W wieku 19 lat wstąpiła do klasztoru klauzurowego franciszkanek III Zakonu św. Bernardyna w Viterbo. Ku zgorszeniu sióstr przez pierwsze piętnaście lat prowadziła swobodny tryb życia. Przełożeni nie interweniowali ze względu na wysoką pozycję społeczną rodu. Dopiero ciężka choroba i słowa spowiednika skłoniły ją do refleksji. Po odzyskaniu zdrowia podjęła życie modlitwy i pokuty, zajęła się działalnością charytatywną. Pomagała w więzieniach, szpitalach i przytułkach. Założyła dwa stowarzyszenia (w 1636 i 1638), opiekujące się ludźmi chorymi i w podeszłym wieku. Była obdarzona darem ekstaz, prorokowania i czytania w ludzkim sumieniu. Napisała Rady duchowe, jak prowadzić dusze do miłości Jezusa i Maryi.

Kult[edytuj | edytuj kod]

Beatyfikowałpapież Benedykt XIII 1 września 1726 roku, a kanonizował 24 maja 1807 roku papież Pius VII. Dzień wspomnienia przypada 30 stycznia. Jest czczona przede wszystkim we wspólnotach franciszkańskich. Relikwie znajdują się w klasztorze klarysek w Viterbo, zniszczonym w latach 1940-1945, odrestaurowanym w 1959.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]