Hideyoshi Toyotomi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Hideyoshi Toyotomi
豊臣 秀吉
Imię japońskie
Kanji

豊臣 秀吉

Transkrypcja Hepburna

Toyotomi Hideyoshi

Hiragana

とよとみ ひでよし

taikō
Ilustracja
Wizerunek herbu
Mon rodu Toyotomi
podpis
Taikō
Okres

od 1582
do 1598

Poprzednik

Nobunaga Oda

Następca

Ieyasu Tokugawa

Dane biograficzne
Data i miejsce urodzenia

17 marca 1537
prowincja Owari

Data śmierci

18 września 1598

Dzieci

Hideyori Toyotomi

Hideyoshi Toyotomi (jap. 豊臣 秀吉 Toyotomi Hideyoshi; ur. 2 lutego 1536 lub 17 marca 1537, zm. 18 września 1598)japoński przywódca polityczny i militarny z okresu Azuchi-Momoyama. Jedna z najważniejszych postaci w historii tego kraju. Drugi z „trzech zjednoczycieli państwa” (przed nim był Nobunaga Oda, a po nim Ieyasu Tokugawa)[1].

Wielokrotnie w ciągu życia zmieniał nazwiska. Od 1573 jako Hideyoshi Hashiba, najbardziej znane nazwisko Toyotomi przyjął pod koniec życia.

W 1585 został nominowany regentem (kampaku), a rok później głównym ministrem (dajō-daijin)[2]. W 1591 r. (lub 1592) przekazał władzę swojemu siostrzeńcowi, Hidetsugu, a siebie zaczął nazywać taikō (太閤)[a]. Był to tytuł odnoszący się do byłych regentów[3]. Nigdy natomiast nie nosił tytułu sioguna[2].

Lata w służbie Nobunagi Ody[edytuj | edytuj kod]

O jego życiu przed 1570 r. wiadomo niewiele. Urodził się w wiosce Nakamura (ówczesna prowincja Owari, dziś zachodnia część prefektury Aichi) jako syn chłopa o nazwisku Yaemon Kinoshita. Ojciec zmarł, gdy chłopiec miał 8 lat. Nosił wówczas imię Tōkichirō[4]. Przeznaczony do klasztoru, w wieku piętnastu lat uciekł z domu i zaciągnął się na służbę u Yukitsuny Matsushity, dowódcy zamku Kunō w Hamamatsu w prowincji Tōtōmi (dziś zachodnia część prefektury Shizuoka), który był wasalem rodu Imagawa. W 1558 r. uciekł od Yukitsuny i wstąpił na służbę u Nobunagi Ody. Dzięki niebywałym zdolnościom przywódczym, szybko stał się jednym z najważniejszych ludzi w obozie człowieka, który zapoczątkował „zjednoczenie” kraju. Wsławił się przede wszystkim walkami z armią klanów Asai i Asakura na północ od prowincji Mino, Takeda na równinie Kantō i Mōri na zachodzie Honsiu.

Samodzielne rządy (1582–1598)[edytuj | edytuj kod]

Po śmierci Nobunagi w 1582 r. Toyotomi pokonał pod Yamazaki armię jego zdrajcy, Mitsuhide Akechiego. Potem konsekwentnie usuwał z drogi do suwerennej władzy wszystkich oponentów. W 1584 r. w bitwie pod Shizugatake zwyciężył wojska Katsuie Shibaty (po przegranej bitwie popełnił samobójstwo). Wkrótce też podbił wszystkie cztery prowincje na Sikoku (Shikoku). W sierpniu cesarz nadał mu tytuł regenta kampaku.

Od tego momentu na drodze do kontroli nad całym krajem stały jeszcze dwa bardzo silne klany: Shimazu na Kiusiu (Kyūshū) i Hōjō w okolicy dzisiejszego Tokio. Pierwszy z nich usunął Hideyoshi w 1585 r. Jego licząca 120 tys. armia zmusiła Shimazu do podporządkowania się i wycofania do trzech prowincji: Satsuma, Osumi i Hyūga. Większą część ziem nadał swoim generałom (była to jego wypróbowana strategia na pacyfikowanie zdobytych terenów).

Ziemie klanu Hōjō zostały podbite dopiero w 1590 r. W sierpniu tego samego roku daimyō ostatniego z niezależnych rodów popełnił samobójstwo w zamku Odawara obleganym przez wojska Ieyasu Tokugawy, który walczył u boku Hideyoshiego w zamian za nadanie prowincji Mikawa i Tōtomi. Od tej chwili Toyotomi przez swych wasali sprawował władzę nad wszystkimi wyspami (oczywiście poza Hokkaido, które Japończycy kolonizowali od XIX wieku).

W 1590 r. Hideyoshi był zaprzątnięty kolejnymi podbojami. Ponoć pod koniec życia stał się niesamowicie pyszny i chciał sobie zapewnić boską cześć. Zapragnął podboju Korei, a potem Chin, co też szybko zaczął realizować. Jedna z teorii głosi, że wysyłając wojska feudalnych władców (daimyō) na kontynent, chciał osłabić wewnętrzną opozycję.

Początkowo najeźdźcy odnosili wielkie sukcesy. W maju Japończycy zajęli Seul, w czerwcu – Pjongjang. Z czasem jednak wojna zaczęła się przeciągać, a wojska japońskie – wycofywać się. Szczególnie dokuczał brak kontaktu z Japonią, odcięty przez koreańską flotę pod dowództwem admirała Yi Sun-sina. Swoje wojska do Korei wprowadziła także dynastia Ming, poproszona o pomoc przez Koreę, co zmusiło Hideyoshiego latem 1591 r. do negocjowania zawieszenia broni. Ponoć domagał się od Chińczyków cesarskiej córki za żonę. Ostatecznie zachował niewielkie tereny na południowym krańcu półwyspu.

Kolejna próba podboju Korei zakończyła się poniżającą klęską japońskiej floty pod Myeongnyang, gdzie 16 okrętów obrońców dało sobie radę ze 133 jednostkami Toyotomiego.

Ostatnie lata jego życia upłynęły na próbach zapewnienia bezpiecznej przyszłości swojemu narodzonemu w 1593 r. synowi, Hideyoriemu. Nie udało się to jednak pomimo utworzenia w 1598 r. Rady Regencyjnej, składającej się z pięciu najpotężniejszych (poza taikō) ludzi: Ieyasu Tokugawy, Toshi’ie Maedy, Terumoto Mōriego, Hideie Ukity, Kagekatsu Uesugiego.

Po śmierci Toyotomiego w tym samym roku rozpoczęła się ostatnia już w okresie Sengoku wojna domowa, w czasie której Hideyori został zabity. Władzę ostatecznie przejął Ieyasu Tokugawa, założyciel dynastii siogunów, którzy rządzili krajem do przewrotu, który został nazwany restauracją Meiji w 1868 r.

Został uznany jako kami, poświęcona jest mu świątynia w Kioto, Toyokuni-jinja. Obok niej znajduje się Mimizuka, kopiec grobowy zawierający ponad 38 tys. nosów obciętych zabitym Koreańczykom przez wojska japońskie.

Reformy Toyotomiego[edytuj | edytuj kod]

Poza toczeniem zwycięskich wojen, Toyotomi zapisał się w historii jako wielki reformator. Nałożył między innymi na daimyō podatek zależny nie od powierzchni ziemi uprawnej, ale od rocznej wartości plonów mierzonych ilością koku (ok. 180 l) ryżu. Stale prowadzono też akcję rozbrajania chłopów i mnichów – od tej pory broń mogli posiadać jedynie samuraje (wielkie polowanie na miecze)[5]. Jego edykty tworzyły bariery, które bardzo utrudniały przejście z klasy np. kupców do samurajów. Odbieranie ziemi wrogom i nadawanie wiernym wasalom miało służyć utrzymaniu supremacji i stabilizacji politycznej kraju. Znany ze swojego zamiłowania do herbaty upowszechnił ceremoniał picia herbaty, objeżdżając kraj z przenośnym pawilonem herbacianym nakrytym złotym liściem[5].

Prześladowania chrześcijan[edytuj | edytuj kod]

W czasach rządów Toyotomiego prześladowano wyznawców wiary chrześcijańskiej. W tym też okresie, na podstawie wydanego w 1587 roku dekretu, podjęto działania doprowadzające do eksterminacji chrześcijan. Z wydarzeniami tymi związana jest sprawa mordu na Męczennikach z Nagasaki (od roku 1969 wymienianych w litanii do Wszystkich Świętych).

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Słowniki japońskie kojarzą ten tytuł jednoznacznie z osobą Hideyoshiego, podając jego nazwisko jako jedno ze znaczeń.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. J.W. Hall: Japonia od czasów najdawniejszych do dzisiaj. Warszawa: Państwowy Instytut Wydawniczy, 1979, s. 121. ISBN 83-06-00205-9.
  2. a b Mason i Caiger 1977 ↓, s. 146.
  3. Kenkyusha's New Japanese-English Dictionary, str. 1707
  4. Tubielewicz 1984 ↓, s. 232.
  5. a b Georgina Wilson-Powell. Kyoto. „Lonely Planet Traveller”, s. 50, listopad/grudzień 2013. Lonely Planet. ISSN 2306-6547. 

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]