Hieronim Kupczyk

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Hieronim Kupczyk
major major
Data i miejsce urodzenia

16 września 1959
Ostrów Wielkopolski, Polska

Data i miejsce śmierci

6 listopada 2003
Karbala, Irak

Przebieg służby
Lata służby

1982–2003

Siły zbrojne

Orzeł LWP.jpg Siły Zbrojne PRL
POL Wojska Lądowe.svg Siły Zbrojne RP

Jednostki

12DZmech,
12 BrygZmech,
PKW Irak

Główne wojny i bitwy

stabilizacja Iraku

Odznaczenia
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski Srebrny Medal „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny” Brązowy Medal „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny” Srebrny Medal „Za zasługi dla obronności kraju” Brązowy Medal „Za zasługi dla obronności kraju” Medal „Milito Pro Christo”
Grób mjr Hieronima Kupczyka na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie

Hieronim Kupczyk (ur. 16 września 1959 w Ostrowie Wielkopolskim, zm. 6 listopada 2003 w Iraku) – major Wojska Polskiego, pośmiertnie awansowany na stopień podpułkownika.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W latach 1978–1982 był słuchaczem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Pancernych w Poznaniu. Po ukończeniu szkoły pełnił służbę w 12 Dywizji Zmechanizowanej na stanowiskach dowódcy plutonu, kompanii i batalionu czołgów, a ostatnio pełnomocnika dowódcy 12 Brygady Zmechanizowanej do spraw ochrony informacji niejawnych. W kwietniu 2003 wyjechał wraz z 12 Dywizją Zmechanizowaną z I zmianą Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Iraku.

6 listopada 2003 roku jako pierwszy Polak został śmiertelnie postrzelony w czasie powrotu z uroczystości promowania nowo wcielonych żołnierzy irackich Korpusu Obrony Cywilnej. Konwój został zaatakowany w odległości ok. 30 km od bazy Dogwood przez nieznanych sprawców. Po przewiezieniu do szpitala i wielu próbach reanimowania, zmarł. Pozostawił żonę i córkę. Został pochowany na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie (kwatera 8 B). Pośmiertnie został awansowany do stopnia podpułkownika. Jego imieniem została nazwana jedna z ulic w Szczecinie (dzielnica Głębokie).

Ordery i odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Postanowienie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 10 listopada 2003 r. o nadaniu orderu M.P. z 2004 r. nr 13, poz. 214
  2. Uroczystość wręczenia dyplomów Benemerenti i medali Milito pro Christo – wp.mil.pl – 2005-01-10.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]