Hieronim Napoleon Bońkowski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Hieronim Napoleon Bońkowski
Data i miejsce urodzenia 24 lutego 1807
Bońki
Data i miejsce śmierci 4 maja 1886
Kraków
Zawód, zajęcie tłumacz
Alma Mater Uniwersytet Warszawski
Rodzice Antoni i Marianna z domu Poliwczyńska

Hieronim Napoleon Bońkowski (ur. 24 lutego 1807 w Bońkach, zm. 4 maja 1886 w Krakowie) – powstaniec, emigrant, historyk, badacz słowiańszczyzny.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się 24 lutego 1807 w Bońkach pod Płońskiem w rodzinie Antoniego i Marianny Poliwczyńskiej. Ukończył płocką Szkołę Wojewódzką a następnie Uniwersytet Warszawski. Następnie uczył w Liceum Warszawskim przez jeden rok. Brał udział w powstaniu listopadowym, wyjechał przez Fryburg do Paryża. Wyłączył się z życia politycznego Emigracji i oddał się pracy naukowej. Przetłumaczył na język niemiecki dzieła Joachima Lelewela. Rozpoczął intensywne badania nad Słowiańszczyzną. Był autorem tłumaczenia "Starożytności słowiańskie" Szafarzyka (2 t., Poznań, 1842-1844). Publikował swoje prace w pismach: "La Revue Slove", "Trzeci Maj", "Przegląd Poznański", "Młoda Polska".

Utrzymywał bliskie stosunki z Adamem Mickiewiczem i przez pewien czas był nauczycielem i wychowawcą jego dzieci. Ubiegał się o katedrę literatur słowiańskich w College de France, którą ostatecznie objął A.Mickiewicz. Pod koniec życia wrócił do kraju i zamieszkał w Krakowie, gdzie zmarł 4 maja 1886.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • S. Orgelbrand: Encyklopedia Powszechna. T. 2. Warszawa: Wydawnictwo Towarzystwa Akcyjnego Odlewni czcionek i Drukarni S. Orgelbranda Synów., 1898, s. 613, seria: Encyklopedia Powszechna : z ilustracjami i mapami.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]