Hieronymus Jennerich

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Hieronymus Jennerich, także Jenderich (ur. 27 sierpnia 1644 w Szczecinie, zm. w lutym 1698 tamże) – niemiecki organista i kompozytor.

Syn seniora miejskiego szczecińskiego cechu krawieckiego, wykształcenie muzyczne zdobywał w Szczecinie u miejscowego kompozytora i organisty, Christiana Spahna. Po zakończeniu studiów muzycznych został organistą w Kościele Mariackim w Stargardzie, od 1668 do 1698 był organistą w kościele św. Mikołaja i w kościele św. Jana Ewangelisty w Szczecinie. W ostatnich latach życia nadzorował budowę nowych organów w kościele św. Jakuba w Szczecinie – korespondował w związku z tym z samym Dietrichem Buxtehude z Lubeki.

Jennerich był autorem licznych kompozycji okolicznościowych, w tym m.in. arii weselnych i pogrzebowych. Jest uważany za jednego z przedstawicieli tzw. Szczecińskiej szkoły kantatowej. Jego Oda żałobna, wydana w 1685, znajduje się w zbiorach Książnicy Pomorskiej w Szczecinie.

Źródła/bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Kompozytorzy szczecińscy, tom I, pod red. Eugeniusza Kusa, Mikołaja Szczęsnego i Edwarda Włodarczyka, Szczecin 2003, ​ISBN 83-916790-4-7​, str. 114