High dynamic range imaging

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Zobacz też: Obraz HDR.
Zdjęcie w technice HDR
Le Gray, Grande Vague, Sète, 1857 - pierwsze zdjęcie w technice HDR
Zdjęcia o różnej ekspozycji: F8 1/40sec, 1/10sec, 1/2sec, 1sec, 6sec, 25sec
Uzyskane zdjęcie wykonane w technice HDR

High dynamic range imaging – technika w fotografii polegająca na wykonaniu kilku ekspozycji tego samego kadru, z których część jest niedoświetlona, a pozostała część prześwietlona. Pozwala ona otrzymać obraz sceny charakteryzującej się dużą rozpiętością tonalną.

Używając tej techniki najczęściej robi się trzy do pięciu fotografii (czasami więcej – w zależności od rozpiętości tonalnej kadru oraz dynamiki aparatu) z poprawnie naświetlonymi cieniami, elementami pośrednimi oraz światłami, z różnicą np. 2 EV (może być 1 albo nawet 3), a następnie łączy się obrazy w jeden plik.

Złożony obraz HDR poddawany jest mapowaniu luminancji, dzięki czemu kompresji ulega globalny kontrast zdjęcia, ale zachowane są lokalne zmiany w jasności.

Pierwszy raz technika ta została użyta w roku 1857 przez Gustawa Le Gray, próbującego oddać na jednej fotografii zarówno morze, jak i niebo, choć przekraczało to możliwości techniczne ówczesnych aparatów i filmów. Le Gray rozwiązał problem, wykonując dwie oddzielne fotografie z różnym czasem naświetlania, a następnie wykorzystał różne fragmenty negatywów do otrzymania pozytywu[1].

Przypisy

  1. Ransom Riggs: The Magic of HDR Imaging (ang.). 2008-11-17. [dostęp 2016-03-04].

Zobacz też[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]