Hikaru no go

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Hikaru no go
jap. ヒカルの碁
(Hikaru no go)
Gatuneksportowy
Manga
AutorYumi Hotta
ArtystaTakeshi Obata
WydawcaShūeisha
Odbiorcyshōnen
Drukowana wShūkan Shōnen Jump
Wydawana1998wrzesień 2003
Liczba tomów23
Telewizyjny serial anime
ReżyserTetsuya Endō
Jun Kamiya
Shin Nishizawa
StudioPierrot
Stacja telewizyjnaTV Tokyo
Premierowa emisja10 października 200126 marca 2003
Liczba odcinków75

Hikaru no go (jap. ヒカルの碁)manga i anime popularyzująca grę w go.

Czytając Hikaru no go można nauczyć się podstaw gry w go. W anime po zakończeniu niektórych odcinków dodawane są krótkie filmy z objaśnieniami dotyczącymi zasad go lub pokazujące fragmenty rzeczywistych turniejów.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwszy odcinek mangi ukazał się w roku 1998, ogółem wydano jej 23 tomy zawierające 189 rozdziałów, nie licząc 11 rozdziałów specjalnych. Anime stworzone na podstawie mangi liczy 75 półgodzinnych odcinków, dwa noworoczne odcinki specjalne i przeszło godzinny odcinek opowiadający o wydarzeniach po zakończeniu serii. Autorem tekstów jest Yumi Hotta, rysunki stworzył Takeshi Obata

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Historia rozpoczyna się, kiedy młody chłopiec, Hikaru Shindō, odnajduje na strychu domu dziadka planszę do gry w go – goban. Na planszy widać plamy krwi – jednak dostrzega je tylko Hikaru. Chwilę potem pojawia się duch, Fujiwara no Sai, który od tej pory stale towarzyszy chłopcu.

Tylko Shindō widzi i słyszy Sai, który niegdyś był cesarskim nauczycielem go. Jednak przez podstęp innego nauczyciela został wyrzucony ze stolicy i popełnił samobójstwo. Od tamtej pory jego duch był uwięziony w gobanie. Jego największą pasją i pragnieniem jest gra w go.

Dzięki namowom ducha i pewnym obietnicom, Hikaru zaczyna grać w go. Początkowo słucha tylko rad Sai, wykonując polecone przez niego ruchy. Jednak po spotkaniu Akiry Tōya – młodego, przyszłego mistrza go – postanawia nauczyć się grać. Co więcej, postanawia być najlepszym graczem, lepszym od Akiry.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]