Hilarion (Kajgorodcew)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Hilarion
Jan Kajgorodcew
Biskup kineszemski
Ilustracja
Kraj działania  Rosja
Data i miejsce urodzenia 16 lipca 1971
Nowosybirsk
Biskup kineszemski
Okres sprawowania od 2012
Wyznanie prawosławne
Kościół Rosyjski Kościół Prawosławny
Inkardynacja Eparchia kineszemska
Śluby zakonne 9 kwietnia 1993
Prezbiterat 27 czerwca 1993
Nominacja biskupia 7 czerwca 2012
Chirotonia biskupia 8 lipca 2012
Sukcesja apostolska
Data konsekracji 8 lipca 2012
Miejscowość Moskwa
Miejsce Sobór Chrystusa Zbawiciela
Konsekrator Cyryl
Współkonsekratorzy Warsonofiusz (Sudakow), Józef (Makiedonow), Sergiusz (Czaszyn), Pantelejmon (Szatow), Nikon (Fomin), Teodozjusz (Iwaszczenko)

Hilarion, imię świeckie Jan Wiktorowicz Kajgorodcew (ur. 16 lipca 1971 w Nowosybirsku) – rosyjski biskup prawosławny.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Dzieciństwo i młodość spędził w rejonie borowskim obwodu kałuskiego i tam uzyskał średnie wykształcenie. 9 kwietnia 1993 złożył wieczyste śluby mnisze przed arcybiskupem iwanowskim i kineszemskim Ambrożym. 27 czerwca tego samego roku w soborze Przemienienia Pańskiego w Iwanowie arcybiskup Ambroży wyświęcił go na hieromnicha, po czym skierował go do pracy duszpasterskiej w parafii Zaśnięcia Matki Bożej w Łuchu (obwód iwanowski). Po roku został proboszczem parafii Ikony Matki Bożej „Wszystkich Strapionych Radość” w Sokolskim i dziekanem dekanatu sokolskiego. Następnie od września 1994 do stycznia 1996 kierował parafią Narodzenia Pańskiego w Sosnowcu, zaś od 1996 do 1998 – parafią Zaśnięcia Matki Bożej i Kazańskiej Ikony Matki Bożej w Kuzniecowie. W 1998 przy cerkwi w Kuzniecowie powstała męska wspólnota monastyczna, której w 2006 nadano status klasztoru.

Hilarion (Kajgorodcew) w 2003 otrzymał godność ihumena, natomiast w 2006 został formalnie mianowany przełożonym monasteru Zaśnięcia Matki Bożej w Kuzniecowie. Po roku odszedł do Pustelni Zaśnięcia Matki Bożej w Zołotnikowskiej Pustyni. W 2009 w trybie zaocznym uzyskał średnie wykształcenie teologiczne w seminarium duchownym w Iwanowo-Wozniesiensku, zaś w 2011, również zaocznie, ukończył Kijowską Akademię Duchowną.

7 czerwca 2012 Święty Synod Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego nominował go na pierwszego ordynariusza nowo utworzonej eparchii kineszemskiej. W związku z tą decyzją 10 czerwca 2012 otrzymał godność archimandryty. Jego chirotonia biskupia odbyła się 8 lipca 2012 w soborze Chrystusa Zbawiciela w Moskwie z udziałem konsekratorów: patriarchy moskiewskiego i całej Rusi Cyryla, metropolity sarańskiego i mordowskiego Warsonofiusza, biskupów iwanowo-wozniesieńskiego i wiczugskiego Józefa, sołniecznogorskiego Sergiusza, smoleńskiego i wiaziemskiego Pantelejmona, szujskiego i tiejkowskiego Nikona oraz biskupa Seattle Teodozjusza[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Poprzednik
Powstanie eparchii
Biskup kineszemski
od 2012
Następca
Nadal sprawuje urząd