Hilary Benn

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Hilary Benn
Ilustracja
Zdjęcie z 2008 roku
Data i miejsce urodzenia 26 listopada 1953
Londyn
Wielka Brytania Minister środowiska, żywności i spraw wsi
Okres od 28 czerwca 2007
do 11 maja 2010
Przynależność polityczna Partia Pracy
Poprzednik David Miliband
Następca Caroline Spelman

Hilary James Wedgwood Benn (ur. 26 listopada 1953 w Londynie) - brytyjski polityk, były minister środowiska, żywności i spraw wsi. Członek Partii Pracy.

Benn urodził się w londyńskiej dzielnicy Hammersmith. Pochodzi z rodziny o ogromnych tradycjach politycznych, jego przodkowie w trzech ostatnich pokoleniach byli członkami Izby Gmin, a ojciec Tony Benn ministrem w rządach Harolda Wilsona i Jamesa Callaghana. Matką obecnego ministra była Caroline Benn, z domu DeCamp, córka Jamesa DeCampa. Hilary rozpoczynał naukę w Holland Park School. Później ukończył rusycystykę i studia wschodnioeuropejskie na Uniwersytecie Sussex. Na studiach poznał swoją pierwszą żonę, Rosalind Retey, którą poślubił w 1973 r., a która zmarła na raka w wieku zaledwie 26 lat w 1979 r. W 1982 ożenił się ponownie z Sally Christiną Clark. Ten związek trwa do dziś i Benn ma z niego czworo dzieci - synów Michaela, Jamesa i Jonathana oraz córkę Caroline. Razem z rodziną mieszka w Chiswick w zachodnim Londynie.

Zaczynał karierę zawodową jako pracownik jednego ze związków zawodowych. Równocześnie zasiadał w londyńskim samorządzie lokalnym i dwukrotnie bez powodzenia kandydował do parlamentu (1983 w okręgu Ealing North oraz z tego samego okręgu w 1987). Po dojściu labourzystów do władzy w 1997 r. został specjalnym doradcą Davida Blunketta, ówczesnego ministra edukacji i zatrudnienia. W 1999 r. wystartował w wyborach uzupełniających spowodowanych śmiercią jednego z deputowanych z okręgu Leeds Central i wreszcie uzyskał mandat parlamentarny. Swoją pierwszą mowę na forum Izby Gmin wygłosił 23 czerwca 1999 r.

W 2001 r. został parlamentarnym podsekretarzem stanu w ministerstwie ds. rozwoju międzynarodowego, a następnie przeszedł do ministerstwa spraw wewnętrznych, gdzie odpowiadał za kwestie więziennictwa. W 2003 r. wrócił do resortu rozwoju międzynarodowego jako minister stanu, a w październiku tego roku został jego szefem. W tym samym roku został członkiem Tajnej Rady. W 2007 r. kandydował na wiceprzewodniczącego Partii Pracy, ale ostatecznie zajął czwarte miejsce w wygranym przez Harriet Harman wyścigu. 28 czerwca 2007 r. nowy premier Gordon Brown powierzył mu kierowanie ministerstwem środowiska, żywności i spraw wsi. Benn pozostał na tym stanowisku do porażki Partii Pracy w wyborach parlamentarnych w 2010 r.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]