Hilary Benn

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Hilary Benn
Ilustracja
Zdjęcie z 2008 roku
Data i miejsce urodzenia 26 listopada 1953
Londyn
Wielka Brytania Minister środowiska, żywności i spraw wsi
Okres od 28 czerwca 2007
do 11 maja 2010
Przynależność polityczna Partia Pracy
Poprzednik David Miliband
Następca Caroline Spelman
Strona internetowa

Hilary James Wedgwood Benn (ur. 26 listopada 1953 w Londynie) - brytyjski polityk, były minister środowiska, żywności i spraw wsi. Członek Partii Pracy.

Benn urodził się w londyńskiej dzielnicy Hammersmith. Pochodzi z rodziny o ogromnych tradycjach politycznych, jego przodkowie w trzech ostatnich pokoleniach byli członkami Izby Gmin, a ojciec Tony Benn ministrem w rządach Harolda Wilsona i Jamesa Callaghana. Matką obecnego ministra była Caroline Benn, z domu DeCamp, córka Jamesa DeCampa. Hilary rozpoczynał naukę w Holland Park School. Później ukończył rusycystykę i studia wschodnioeuropejskie na Uniwersytecie Sussex. Na studiach poznał swoją pierwszą żonę, Rosalind Retey, którą poślubił w 1973 r., a która zmarła na raka w wieku zaledwie 26 lat w 1979 r. W 1982 ożenił się ponownie z Sally Christiną Clark. Ten związek trwa do dziś i Benn ma z niego czworo dzieci - synów Michaela, Jamesa i Jonathana oraz córkę Caroline. Razem z rodziną mieszka w Chiswick w zachodnim Londynie.

Zaczynał karierę zawodową jako pracownik jednego ze związków zawodowych. Równocześnie zasiadał w londyńskim samorządzie lokalnym i dwukrotnie bez powodzenia kandydował do parlamentu (1983 w okręgu Ealing North oraz z tego samego okręgu w 1987). Po dojściu labourzystów do władzy w 1997 r. został specjalnym doradcą Davida Blunketta, ówczesnego ministra edukacji i zatrudnienia. W 1999 r. wystartował w wyborach uzupełniających spowodowanych śmiercią jednego z deputowanych z okręgu Leeds Central i wreszcie uzyskał mandat parlamentarny. Swoją pierwszą mowę na forum Izby Gmin wygłosił 23 czerwca 1999 r.

W 2001 r. został parlamentarnym podsekretarzem stanu w ministerstwie ds. rozwoju międzynarodowego, a następnie przeszedł do ministerstwa spraw wewnętrznych, gdzie odpowiadał za kwestie więziennictwa. W 2003 r. wrócił do resortu rozwoju międzynarodowego jako minister stanu, a w październiku tego roku został jego szefem. W tym samym roku został członkiem Tajnej Rady. W 2007 r. kandydował na wiceprzewodniczącego Partii Pracy, ale ostatecznie zajął czwarte miejsce w wygranym przez Harriet Harman wyścigu. 28 czerwca 2007 r. nowy premier Gordon Brown powierzył mu kierowanie ministerstwem środowiska, żywności i spraw wsi. Benn pozostał na tym stanowisku do porażki Partii Pracy w wyborach parlamentarnych w 2010 r.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]