Himeji

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Himeji
Ilustracja
Ōtemae-dōri, główna ulica Himeji, w głębi zamek
Herb Flaga
Herb Flaga
Państwo

 Japonia

Prefektura

Hyōgo

Wyspa

Honsiu

Region

Kinki

Burmistrz

Hideyasu Kiyomoto

Powierzchnia

534,35 km²

Populacja (2021)
• liczba ludności
• gęstość


527 596
987 os./km²

Nr kierunkowy

0792

Kod pocztowy

〒670-8501

Symbole japońskie
Drzewo

dąb

Kwiat

orchidea

Ptak

czapla biała

Położenie na mapie prefektury Hyōgo
Mapa konturowa prefektury Hyōgo, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Himeji”
Położenie na mapie Japonii
Mapa konturowa Japonii, blisko centrum po lewej na dole znajduje się punkt z opisem „Himeji”
Ziemia34°49′N 134°42′E/34,816667 134,700000
Strona internetowa
Naruko
Widok z wieży zamkowej na Ōtemae-dōri

Himeji (jap. 姫路市 Himeji-shi) – miasto w prefekturze Hyōgo, w Japonii. Od strony południowej wychodzi na otwarte morze przybrzeżne Harima-nada, które jest częścią Morza Wewnętrznego (Seto-naikai)[1].

W Himeji znajduje się zamek Himeji, wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Inną atrakcją miasta jest buddyjska świątynia Engyō-ji.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Rejon obecnego miasta Himeji był zamieszkany już około 10 tys. lat temu, w okresie Jōmon. Po reformie Taika w VII wieku stał się centrum prowincji Harima (ob. południowo-zachodnia część prefektury Hyōgo). W połowie VIII wieku na mocy edyktu żarliwego propagatora buddyzmu, cesarza Shōmu (701–756), została zbudowana świątynia buddyjska i mniej więcej w tym samym czasie powstała świątynia Shosha-zan Engyō-ji. W okresie Muromachi-Ashikaga (1336–1573) powstała forteca Himeyama, następnie Hideyoshi Toyotomi (1536–1598) dobudował wieżę, a zamek w dzisiejszej postaci stworzył w późniejszych latach Terumasa Ikeda (1565–1613). W okresie Edo (1603–1868) nastąpiła rozbudowa miasta zamkowego Himeji[2].

Obok zamku znajduje Muzeum Historii Prefektury Hyōgo (Hyogo Prefectural Museum of History), które prezentuje historię miasta, zamku i regionu[2].

W 2006 do organizmu miejskiego Himeji włączono kilka okolicznych jednostek administracyjnych[2].

Festiwale[edytuj | edytuj kod]

Himeji Yosakoi Matsuri[edytuj | edytuj kod]

Sierpniowy, niezwykle barwny i energetyczny festyn Himeji Yosakoi Matsuri[3][a][b] jest jednym z elementów kilkudniowego, letniego „karnawału”. Tańce są prezentowane przez zespoły środowiskowe składające się z kilkudziesięciu lub nawet kilkuset uczestników. Każdy zespół dobiera własną muzykę, kostiumy i choreografię. W czasie tańca używa się rekwizytów np.: wachlarzy, parasolek, naruko (rodzaj terkotki, grzechotki, kołatki, prostego narzędzia służącego do przeganiania ptaków z pola). W zależności od regionu festyny noszą różne nazwy, a same parady taneczne i pokazy towarzyszą często innym festiwalom[4].

Ten taneczny festiwal ma relatywnie krótką historię. Po raz pierwszy został zorganizowany w prefekturze Kōchi w 1954 roku w celu wyeliminowania powojennej depresji gospodarczej, modlitwy o zdrowie i dobrobyt obywateli oraz promowania aktywności na ulicach handlowych, które latem notowały znaczny spadek dochodów. W pierwszej edycji festiwalu wzięło udział około 750 uczestników, obecnie tysiące na terenie całego kraju[4].

Himeji Yukata Matsuri[edytuj | edytuj kod]

Co roku, od ponad 260 lat, odbywa się w czerwcu festiwal Himeji Yukata Matsuri, najstarszy tego typu w Japonii.

Ze względu na to, że zamek Himeji zbudowano na terenie dawnego chramu Osakabe, zwykli ludzie utracili swoje miejsce modlitwy. Ówczesny władca zamku, Masamine Sakakibara (władał nim w latach 1732–1741) przeniósł zatem chram ze wzgórza do centrum miasta Himeji, aby każdy miał do niego dostęp. Uroczystości z tym związane zorganizowano w szybkim tempie latem i mieszkańcy nie mieli czasu ani pieniędzy, aby przygotować formalne stroje. Wyrażono więc zgodę, aby mogli uczestniczyć w ceremonii ubrani w yukaty, których w tamtym czasie nie noszono w miejscach publicznych. Taki był początek tego festiwalu. Uroczystości obejmują paradę w yukatach, pokaz mody yukat, występy muzyczne i taneczne[5].

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Himeji Yosakoi Matsuri

Himeji Yukata Matsuri

Miasta partnerskie[edytuj | edytuj kod]

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Yosakoi → stare japońskie słowo oznaczające „przyjdź wieczorem, odwiedź nocą”, pochodzi od Yosakoi-bushi, dawnej pieśni ludowej opowiadającej o miłości mnicha buddyjskiego i córki kupca. W obecnej postaci łączy elementy tradycyjnego tańca i muzyki ludowej, jak min’yō, nihon-buyō, bon-odori z różnymi stylami muzyki współczesnej. Poprzez wykorzystanie homofoniczności języka, a więc przy zachowaniu identycznej wymowy, nazwa festiwalu w Himeji jest zapisywana innymi znakami (czerwonymi na zdjęciu drugim od lewej) i tłumaczy się ją jako Festiwal Dobrej Miłości.
  2. Matsuri → festiwal, uroczystość, festyn, gala.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. 日本地図. Tokyo: Seibido Shuppan, 2018, s. 202, 203. ISBN 978-4-415-11272-5.
  2. a b c 姫路の歴史について. Himeji City, 2020. [dostęp 2021-06-12]. (jap.).
  3. 広辞苑. Tokyo: Iwanami Shoten, 1980, s. 2279.
  4. a b Yosakoi, an event gaining traction around the world. Web Japan, 2019. [dostęp 2021-06-09]. (ang.).
  5. Himeji Yukata Festival. Japan National Tourism Organization.. [dostęp 2021-06-11]. (ang.).
  6. Charleroi a reçu une délégation japonaise dans le cadre d'un jumelage, RTBF [dostęp 2024-02-28] (fr.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]