Hindustan Ambassador

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Hindustan Ambassador
Rządowy Hindustan Ambassador
Rządowy Hindustan Ambassador
Producent Hindustan Motors
Okres produkcji 1957 — 2014[1][2]
Miejsce produkcji Uttarpara
Następca Hindustan Avigo
Dane techniczne
Segment C
Typy nadwozia sedan
Silniki 1800 cm³ o mocy 74 KM
Skrzynia biegów 5-stopniowa manualna
Rodzaj napędu przedni
Masa własna 1104 kg
Poj. zbiornika paliwa 42 litry
Dane dodatkowe
Pokrewne Morris Oxford
Hindustan Ambassador jako taksówka na ulicach Kalkuty

Hindustan Ambassadorsamochód osobowy produkowany od 1957 roku do 24 maja 2014[3] roku przez indyjską firmę Hindustan Motors. Jest on najpopularniejszym samochodem w Indiach powszechnie używanym jako taksówka. Pomimo tego, że bazuje na brytyjskim samochodzie Morris Oxford to mieszkańcy Indii uważają go za ikonę swojego kraju.

Historia modelu[edytuj | edytuj kod]

Hindustan Ambassador został zbudowany na podstawie Morrisa Oxford serii III. Konstrukcja, wygląd i styl tego auta praktycznie niczym się nie różniły. Jedyne zmiany jakie w nim wprowadzono polegały na kosmetyce wnętrza i przodu samochodu. W 1957 roku już pod oficjalną nazwą Hindustan Ambassador rozpoczął swoją karierę w Indiach. W porównaniu z Morrisem miał zaokrąglone tylne oparcia oraz bardziej zakrzywioną opadającą maskę silnika. Trzy lata później rozpoczęto seryjną produkcję tego modelu. Pierwsze zmiany objęły kierownicę i deskę rozdzielczą. W 1959 poprawiono osiągi silnika poprzez zmianę sposobu odprowadzania spalin, a kolejno w 1963 i 1975 Ambassador przeszedł niewielkie liftingi grilla, który stał się wąsko kratkowany.

W 1979 roku pojawiła się wersja Ambassadora z silnikiem wysokoprężnym. Na indyjskim rynku był to pierwszy samochód z takim silnikiem. Oprócz tego dodano boczne kierunkowskazy i nieco zmniejszono grill.

Nowsze wersje Ambassadora[edytuj | edytuj kod]

Ambassador Nova[edytuj | edytuj kod]

Wersja Nova pojawiła się na początku lat 90. z dwoma wersjami silnikowymi - 55-konnym benzynowym silnikiem Deluxe oraz 37-konnym dieslem Diesel DX. Podczas projektowania większą uwagę zwrócono na bezpieczeństwo podróżnych, w związku z czym ulepszono hamulce i zmniejszono ryzyko pożaru dzięki zastosowaniu nowej instalacji elektrycznej. Wersja Nova miała też kilka zmian we wnętrzu, w szczególności nową kolumnę kierownicy i samą kierownicę.

Ambassador 1800 ISZ[edytuj | edytuj kod]

W związku z przestarzałą gamą silników, już 2 lata po premierze wersji Nova, wprowadzono Ambassadora 1800 ISZ. Silnik Isuzu o pojemności 1800cm³ i mocy 75 koni mechanicznych sprawił, że był to najszybszy samochód w Indiach w tamtych czasach. Konieczne było nawet zastosowanie kubełkowych foteli i pasów bezpieczeństwa. Ponadto przeprojektowano deskę rozdzielczą i wprowadzono opcjonalnie podciśnieniowe wspomaganie pompy hamulcowej.

Ambassador Classic[edytuj | edytuj kod]

Classic jest najnowszą wersją Ambassadora. Ponownie została w nim przeprojektowana deska rozdzielcza, pojawiły się poliuretanowe siedzenia i nowe klamki, a dźwignia zmiany biegów została przeniesiona z kolumny kierownicy na podłogę. W niektórych wersjach wyposażenia pojawiły się także hamulce tarczowe i wspomaganie kierownicy.

Następcy[edytuj | edytuj kod]

W 2003 roku rozpoczęła się rewitalizacja marki Hindustan Motors. Zaprojektowano więc Hindustana Avigo - nowoczesną wersję Ambassadora, będącą jednak osobnym modelem.

Do 2002 roku Ambassadory pełniły funkcję limuzyn rządowych, ale ze względów bezpieczeństwa najważniejsze osoby w państwie poruszają się teraz opancerzonymi BMW serii 7, jednak mniej czołowi politycy nadal jeżdżą tymi samochodami.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]