Hip-hop

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Hip-hop (kultura))
Skocz do: nawigacja, szukaj

Hip-hopmiejska kultura[1], powstała w afroamerykańskich społecznościach w Nowym Jorku w latach siedemdziesiątych XX wieku[2].

 Zobacz też: Hip-hop (muzyka)

Wstęp[edytuj]

DJ Afrika Bambaataa wprowadził pojęcie czterech filarów hip-hopu, którymi są rap, DJ-ing, b-boying i graffiti[3][4][5]. Część środowiska hip-hopowego dodaje jeszcze piąty filar – wiedzę, gdyż jej brak wywołuje nieprawdziwy, stereotypowy wizerunek tej kultury[6]. Innym, ważnym elementem, jest beatbox.

Od momentu powstania w południowym Bronksie, kultura hip-hopu rozprzestrzeniła się na cały świat[7]. Muzyka hip-hop powstała, gdy DJ-e zaczęli tworzyć bity za pomocą zapętlania zapisów partii solowych, granych oryginalnie na perkusji na dwóch gramofonach, robiąc tak zwany sampling. Do tego doszedł rap, czyli rodzaj ekspresji wokalnej, polegający na rytmicznym wypowiadaniu słów i ich rymowaniu, oraz beatbox – technika wokalna, polegająca głównie na naśladowaniu dźwięków i różnych efektów technicznych, stosowanych przez DJ-ów. Oryginalny taniec i styl ubierania się, stworzony przez fanów nowej muzyki, spowodował rozbudowę i udoskonalenie się wciąż powstającej kultury.

Etymologia[edytuj]

Nazwa hip-hop jest kombinacją dwóch slangowych określeń – „hip” (znaczącego „teraźniejszy”, „obecny”) i „hop” oznaczającego specyficzny styl poruszania się.

Keith „Cowboy” Wiggins, członek Grandmaster Flash and the Furious Five, wymyślił termin hip-hop w 1978 podczas przedrzeźniania kolegi, który dołączył do amerykańskiej armii, scatując słowa „hip/hop/hip/hop” w sposób, który przedrzeźniał rytm marszu żołnierzy[8]. Później Cowboy wprowadził to wyrażenie do własnych występów[9]. Pierwotnie termin „hip hoppers” miał pejoratywny wydźwięk, ale niedługo zaczął być identyfikowany z powstająca kulturą.

Główne filary[edytuj]

DJ-ing[edytuj]

Turntablizm to sztuka prezentowana przez osoby zwane DJ-ami, polegająca na posługiwaniu się gramofonem poprzez tworzenie scratchy czy beat jugglingów na płycie winylowej. Jednym z pierwszych DJ-ów jest DJ Kool Herc, który wydzielił tak zwane „breaki” (części utworów, skupiające się na samym bicie) jako oddzielne formy muzyki hip-hop. Wraz z rozwojem technik muzycznych, DJ-e Grandmaster Flowers, Grandmaster Flash, Grand Wizard Theodore i Grandmaster Caz poczynili dalsze innowacje, m.in. poprzez wprowadzenie skreczy.

Rap[edytuj]

Rapowanie (znane też jako emceeing[10], MCing[10] lub po prostu rymowanie[11]) to „wypowiadanie lub rytmiczne recytowanie rymujących się słów przy mocnym akompaniamencie”[12].

Graffiti[edytuj]

Graffiti jest uznawane za ekspresję wizualną tej muzyki, tak jak B-boying. Jego powszechne tworzenie wywodzi się z lat sześćdziesiątych XX w., kiedy to gangi, takie jak Savage Skulls, La Familia czy Savage Nomads, stosowały go do oznaczania swojego terytorium.

B-boying[edytuj]

B-boying to rodzaj tańca, wymyślony przez członków kultury hip-hop, wymagający dobrych predyspozycji fizycznych, kondycji oraz dobrego poczucia rytmu. Osoba tańcząca breakdance to b-boy/biboj (mężczyzna) lub b-girl/bigerl (kobieta). Jest to skrót od słowa break-boy/breakdance-boy. Występują w nim tak zwane „bitwy” (ang. battles, w slangu polskim batelki) polegające na publicznym prezentowaniu swoich zdolności tanecznych w celu ukazania swojej wyższości nad przeciwnikiem.

Kultura hip-hopowa w Polsce[edytuj]

W roku 1984 w programie telewizyjnym "Jarmark" zaprezentowano teledysk grupy "Break Machine- Street Dance", a następnie jakiś czas później "Rocksteady Crew- Uprock" . Wraz z emisją obu tych teledysków w Polsce zaczęła się "moda na breakdance". W roku 1985 odbył się pierwszy oficjalny ogólnopolski turniej breakdance w Piotrkowie Trybunalskim. W międzyczasie wraz z techniką odtwarzaczy kaset video do Polski dotarły pierwsze filmy opowiadające historie ludzi związanych z kulturą hip-hop tj. "Beat Street" i "Breakin", które stały się źródłem wiedzy i elementarzem kultury Hip-Hop przede wszystkim dla tancerzy. Do początku lat dziewięćdziesiątych kultura hip-hop w Polsce była kojarzona przede wszystkim z Bboyingiem (breakdance). Muzyka Rap, DJing i Graffiti rozkwitły w latach dziewięćdziesiątych. Kulturę hip-hopową popularyzowała w audycjach radiowych w latach 1993-1997 dziennikarka Bogna Świątkowska, określana „matką chrzestną polskiego hip-hopu”[13]. Wraz z Sebastianem Imbierowiczem (znanym później jako DJ 600V) prowadziła w radiu Kolor, a później w innych stacjach stałą audycję „Kolorszok” poświęconą kulturze hip-hopowej.

Przypisy

 1. Hip Hop (pol.). W: Encyklopedia muzyki PWN [on-line]. RMF Classic. [dostęp 2012-11-25].
 2. Jeff Chang: Can't Stop Won't Stop: A History of the Hip-Hop Generation. Macmillan. ISBN 031230143X.
 3. Johan Kugelberg: Born in the Bronx. Nowy Jork: Oxford University Press, 2007, s. 17. ISBN 978-0-7893-1540-3.
 4. Lauren Brown. Hip to the Game – Dance World vs. Music Industry, The Battle for Hip Hop’s Legacy. , 18 lutego 2009. Movmnt Magazine. [dostęp 2009-07-30]. 
 5. Jeff Chang: Can't Stop Won't Stop: A History of the Hip Hop Generation. Nowy Jork: St. Martin's Press, 2005, s. 90. ISBN 0-312-30143-X.
 6. ZULUNATION POLAND [48ZULU]: Kultura Hip Hop (pol.). 15 grudzień 2007. [dostęp 2011-03-02].
 7. Jody Rosen. A Rolling Shout-Out to Hip-Hop History. „The New York Times”, 2006-02-12. [dostęp 2009-03-10]. 
 8. „JET, April 2007”, Johnson Publishing Company, s.36–37.
 9. Keith Cowboy – The Real Mc Coy
 10. a b Edwards, Paul, 2009, How to Rap: The Art & Science of the Hip-Hop MC, Chicago Review Press, p. xii.
 11. Edwards, Paul, 2009, How to Rap: The Art & Science of the Hip-Hop MC, Chicago Review Press, p. 81.
 12. „Rapping” definition, 2009, The American Heritage Dictionary of the English Language, Fourth Edition, Company, http://dictionary.reference.com/browse/Rapping.
 13. Bogna Świątkowska – Narodziny Polskiego Hip Hopu. glamrap.pl, 07 lipca 2011.